Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Putinov jedovatý štát

.filip Olšovský .časopis .literatúra

V novembri 2006 obletela svet fotografia vychudnutého Alexandra Litvinenka na smrteľnej posteli. Bývalého agenta KGB pred pomstou jeho bývalých kolegov neochránilo ani britské občianstvo a londýnsky exil.

Tridsiateho októbra 2006 bol pondelok. O dva dni neskôr hral CSKA Moskva zápas futbalovej Ligy majstrov na ihrisku londýnskeho Arsenalu. Lietadlo z Ruska bolo plné veselých fanúšikov. Niektorí pili zásoby z duty free, iní fajčili na záchode a toho úplne najodvážnejšieho, ktorý udrel do tváre letušku, spacifikovala až polícia na letisku Heathrow. Let BA 875 však na palube skrýval dva oveľa zaujímavejšie príbehy. Spolu s fanúšikmi z Moskvy cestoval aj novinár denníka Guardian Luke Harding. Sedel iba pár radov od sedadla nasiaknutého rádioaktívnym polóniom, ktoré len niekoľko dní predtým v tom istom lietadle prevážal istý Andrej Lugovoj.

Moskvu ako pôsobisko na najbližšie roky vybral Hardingovi jeho zamestnávateľ s jasným cieľom. Ruskí oligarchovia získavali čoraz väčší vplyv v britskej metropole a Vladimír Putin sa postupne prepracovával k imidžu neobmedzeného vládcu. Keď si bol Harding koncom októbra obzrieť Moskvu a naplánovať januárové sťahovanie, najviac ho desila miestna zima. Nasledujúce týždne mu však vyrobili úplne iné starosti. Z Hardinga sa chtiac-nechtiac stal odborník na ruský „mafiánsky štát“, ktorý ho napokon v roku 2011 ako vôbec prvého novinára od čias studenej vojny teatrálne vyhostil.

Jedným z prvých ľudí, ktorý sa odvážil ruský štát titulovať termínom „mafiánsky“, bol Alexander Litvinenko. Bývalý člen KGB – na jednej strane opatrný agent, na druhej idealista, ktorý bez váhania konfrontoval najvyššie kádre s realitou plnou prepojení medzi vládou, ruskou tajnou službou a organizovaným zločinom.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite