Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Brexit: očakávať neočakávané

.filip Olšovský .časopis .politika

Predreferendovú kampaň vo svojej rodnej krajine sleduje ako novinár detailne a zo zaujímavého miesta – z Bruselu, o ktorého vplyve na Britániu budú Briti v júni rozhodovať. 

Britský novinár z týždenníka The Economist Tom Nuttall.

do akej miery zmení novinára z takej euroskeptickej krajiny, za akú sa Veľká Británia považuje, pôsobenie v Bruseli?

V tom mám možno istú výhodu, pretože ešte pred príchodom do Belgicka som chvíľu žil v USA. No vo všeobecnosti mi napadajú protichodné emócie. Prvou je nedostatok demokracie a zodpovednosti, najmä čo sa týka Európskej komisie. Tá priepasť medzi rozhodovaním Komisie v niektorých oblastiach a obyčajnými ľuďmi je naozaj veľká. Na druhej strane však z Bruselu oveľa silnejšie vnímate potrebu nadnárodnej spolupráce krajín v mnohých sférach. Ťažko si predstaviť situáciu, ktorá by po jednotnom postupe volala viac ako migračná kríza. No ak sa pýtate na niečo typicky britské, je to asi fakt, že necítime akúsi emocionálnu naviazanosť na spoločný európsky projekt. Nie je to čosi, čo koluje v našej krvi. Pre Britov bola Únia vždy o pragmatickej kalkulácii, v ktorej doteraz vždy klady prevažovali negatíva. A ak by sa raz tento pomer otočil, bolo by na čase odísť. To sa z pohľadu niektorých ľudí, medzi nimi aj viacerých britských novinárov, deje práve teraz.

vy medzi nich nepatríte, vy ste ešte vo februári tvrdili, že veríte v zotrvanie v EÚ. Platí to aj dnes?

Ešte stále si to myslím, no za posledné dva mesiace sa darí najmä kampani za brexit.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite