Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Klub utláčateľov

.časopis .kritická príloha

Vo štvrtok 17. mája si OSN zvolila nových členov do svojho najvyššieho orgánu na ochranu ľudských práv – do Rady pre ľudské práva (Human Rights Council).

Vo štvrtok 17. mája si OSN zvolila nových členov do svojho najvyššieho orgánu na ochranu ľudských práv – do Rady pre ľudské práva (Human Rights Council).
Takzvaná „reformovaná“ inštitúcia (ktorá nahradila skrz-naskrz zdiskreditovanú „Komisiu pre ľudské práva“) bude teraz zahŕňať tri nové štáty so špeciálnou záľubou v porušovaní ľudských práv: Angolu, Egypt a Katar. Tie sa pridajú k podobným súčasným členom – Azerbajdžanu, Číne, Kube a Saudskej Arábii.
Na to, aby ich zvolili do tohto klubu OSN, mali tieto štáty preťažkú úlohu zaviazať sa, že budú brať ľudské práva vážne. Angola sľúbila „pokračovať vo vyrovnávaní („mainstreaming“) ľudských práv v celej spoločnosti (a)... podporovať vládu zákona, prístup k spravodlivosti a zmierenie...“ Čo Angola zabudla spomenúť, boli niektoré znaky súčasnej situácie krajiny, ako ich uvádza správa (amerického) ministerstva zahraničia o ľudských právach (State Department Human Rights report): „...obmedzenie práv občanov voliť si predstaviteľov na všetkých úrovniach; nezákonné zabíjanie políciou, armádou a súkromnými bezpečnostnými silami; mučenie, bitie... korupcia a beztrestnosť...“
a tak ďalej.
.nikomu to neprekáža
Egypt sa zaviazal, že „udrží slobodu tlače, nezávislé súdnictvo (a)... naplní... politické, sociálne a ekonomické reformy, zakotvené v podpore a ochrane ľudských práv...“ Z egyptského sľubu boli záhadne vynechané, opäť slovami správy ministerstva zahraničia: „...obmedzenia práva občanov zmeniť svoju vládu; výnimočný stav, ktorý trvá takmer bez prerušenia od roku 1967; mučenie a ponižovanie väzňov a zadržaných; ...svojvoľné zatýkania a väznenia... obmedzenia občianskych práv – slobody slova a tlače... znetvorovanie ženských pohlavných orgánov,“ a tak ďalej, a tak podobne.
Veľkolepý záväzok Kataru znel: „Štát Katar venuje veľkú a zvyšujúcu sa pozornosť cieľu presadzovania a ochrany ľudských práv,“ a poukázal na svoju ústavu, ktorá „zaručuje“ „rovnosť pred zákonom, zákaz diskriminácie, osobnú slobodu,“ a celú hromadu ďalších práv. Medzi inými zaručenými vecami v Katare je, podľa správy ministerstva zahraničia, to, že: „Občania nemajú... právo zmeniť vládu pokojnou cestou... súdy udeľujú telesné tresty... sloboda slova (vrátane používania internetu), tlače, zhromažďovania sa a združovania sa sú naďalej obmedzené ... diskriminácia žien...“ A pre ucelený obraz, podľa katarského trestného zákonníka z roku 2004 „osoby prichytené pri šírení akéhokoľvek iného náboženstva ako islam“ budú potrestané „väzením až do 10 rokov“.
Nič z toho neprekážalo ani zamak členom Valného zhromaždenia OSN, ktorí zvolili strážnych psov OSN pre ľudské práva – 172 zo 192 členov Valného zhromaždenia hlasovalo za Angolu, 168 za Egypt a 170 za Katar.
.nie sú to nijaké výnimky
Asi pred týždňom (začiatkom mája, pozn. prekladateľa) vyvolala spor iná voľba v rámci OSN, keď zvolili Zimbabwe, aby predsedalo Komisii OSN pre udržateľný rozvoj. Vláda Roberta Mugabeho tvrdo súťaží o titul najhoršieho príkladu neudržateľného rozvoja v moderných časoch – desaťročia znásilňovala a plienila obrovské ľudské a prírodné zdroje krajiny.
Akokoľvek poburujúce sú tieto volebné výsledky, bolo by vážnou chybou vybrať ich z kontextu. OSN reprezentuje široká škála zvolených úradníkov, ktorí riadia jej rôzne agentúry a orgány. Tu je teda širší kontext a niektorí chýrni členovia inštitúcií OSN:
· Podpredseda Komisie OSN pre odzbrojenie: Irán, spravodajca: Sýria
· Výbor pre informácie: Čína, Kazachstan
· Poradný výbor programu OSN na pomoc vo vyučovaní, štúdiu, rozširovaní a väčšom uplatňovaní medzinárodného práva: Irán, Libanon, Sudán
· Komisia sociálneho rozvoja: Severná Kórea
· Komisia pre postavenie žien: Katar, Togo, Spojené arabské emiráty
· Komisia pre udržateľný rozvoj: Sudán
· Komisia na prevenciu zločinnosti a pre trestnú spravodlivosť: Líbya, Rusko
· Rada Detského fondu OSN (UNICEF): Bhután, Čína
· Výkonný výbor Rozvojového programu OSN: Alžírsko, Kazachstan
· Výkonný výbor Svetového potravinového programu: Zimbabwe, Sudán
· Riadiaci orgán Svetovej organizácie práce: Saudská Arábia
· Riadiaci výbor úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR): Libanon, Somálsko, Sudán
· Program OSN pre ľudské osídlenia (UN-HABITAT): Zimbabwe
· Pracovné skupiny Rady pre ľudské práva pre bezdôvodné väznenie a pre násilné či nedobrovoľné zmiznutia ľudí: obe skupiny majú ako člena Irán
· Viceprezidenti Valného zhromaždenia: Bhután, Líbya, Zimbabwe
· Podpredseda tretieho výboru Valného zhromaždenia pre sociálne, humanitárne a kultúrne záležitosti: Bielorusko
.obraz čoraz škaredší
Veľkolepý obraz? Nielen, že porušovatelia ľudských práv sedia v orgáne na ochranu ľudských práv a tí, ktorí šíria nukleárne zbrane, sedia v komisii na odzbrojenie. To nie je všetko: Tí, ktorí upierajú ľuďom slobodu informácií, sedia vo výbore pre verejné informácie; porušovatelia medzinárodného práva sedia vo výbore pre schvaľovanie medzinárodného práva; nepriatelia sociálneho rozvoja sedia v komisii pre sociálny rozvoj; mizogýni sedia v komisii pre práva žien; divoch sedí v komisii pre vývoj; zločinci sedia v komisii pre prevenciu zločinu; tí, ktorí nútia robiť potraty, sedia vo fonde pre práva detí; nepriatelia demokracie sú členmi programu pre dobrú vládu a udržateľný rozvoj; výrobcovia potravinových kríz sú členmi programu pre efektívnu potravinovú pomoc; nepriatelia slobodného združovania sa sedia v orgáne, ktorý riadi ochranu pracovných práv; tí, ktorí vytvárajú utečencov, sedia vo výkonnom výbore orgánu na ochranu utečencov; tí, ktorí vyrábajú bezdomovcov, sú členmi programu na ochranu ľudských osídlení; majstri nezákonných zatýkaní a nedobrovoľných zmiznutí ľudí sedia v skupinách na prevenciu nezákonných zatýkaní a zmiznutí; tí, ktorí systematicky ignorujú Chartu OSN, sedia ako lídri zhromaždenia, ktoré má v náplni práce presadzovanie jej dodržiavania.
Nepochybne, večne tu budú tí trvalí optimisti, ktorí budú chápať tieto príklady ako izolované incidenty, a tak budú stále usudzovať, že súdružské kamarátstva v OSN sú hodné gambitov s dolármi amerických daňových poplatníkov. Zatiaľ čo budú pokračovať v snívaní, Organizácia islamskej konferencie si bude iba robiť svoje numerické prepočty. Po včerajších (17. mája) voľbách do Rady pre ľudské práva držia islamské krajiny pod krkom „reformovaný“ orgán pre ľudské práva tým, že majú väčšinu aj v africkej, aj v ázijskej regionálnej skupine, ktoré majú kontrolnú väčšinu v celej Rade.
Nie je to pekný obraz. A stáva sa škaredším a škaredším zakaždým, keď členské štáty OSN – z ktorých väčšina nie je demokratická – predstierajú konanie volieb. Sľubovanie a záväzky už zvládajú. Ale tam sa ich podobnosť so štátmi, v ktorých platia práva, kde je sloboda či skutočná demokracia, končí.   
.anne Bayefsky
Autorka pracuje v Hudson
Institute. Publikované v National Review Online 18. mája 2007.
Preložil František Šebej.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite