Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedným dychom

.časopis

Je tu leto a v Artfore Letné čítanie! Ak ste členmi Artforum klubu (a nie je problém sa ním stať), príďte.

Je tu leto a v Artfore Letné čítanie! Ak ste členmi Artforum klubu (a nie je problém sa ním stať), príďte. Jeden deň si kúpite trebárs čerstvo vydaný Vonnegutov román Hokuspokus a dostanete ho s 20 % zľavou, o týždeň sa stavíte znovu a padne vám do oka nový Michel Houellebecq a jeho Možnost ostrova a zľava je opäť vaša!
Kurt Vonnegut sa v Hokuspokuse opäť vtelil do niekoho, koho život je presne taký hlúpy a smutný ako ten váš a dal mu do vienka toto meno: Eugene Debs Hartke. Hovorí jeho hlasom takto: „V téhle knize nejsou žádná sprostá slova, ani 1, kromě slov „peklo“ a  „Bůh“, to pro lidi, kteří by se báli, aby taková slova nezahlédla případná nevinná dítka. Tak například tu a tam použiji k popisu konce vietnamské války toto vyjádření: ‚když se všechno tak nevěstkovsky zdefektovalo?.“ Čo dodať? Kurt, pre mňa si tu furt!
Francúzsky spisovateľ s nevysloviteľným menom Houellebecq je ďalším príkladom toho, kto nikoho nešetrí. Bol pred súdom za „šírenie náboženskej a rasovej nenávisti“, keď označil islam za stupídne náboženstvo. Nešetrí však ani kresťanstvo a ľudstvo je v jeho podaní vôbec zmes vyšinutých organizácií. V jeho karikatúre si zgustneme na postave s menom Daniel1, ktorý je posadnutý ženami a kariérou, jeho budúcim klonom Danielom25 a na sekte elohimitov, ktorí veria v reinkarnáciu a hlásajú dokonalú fyzickú i duševnú hygienu...
Tých, čo radi čítajú populárno-vedecké knihy a nemusia to byť rovno kockatí inžinieri, by som rada upozornila na knihu Alenka v říši kvant, čo je „alegória kvantovej fyziky“. Autor čarovným štýlom ako Alenka v ríši divov cestuje kvantovou teóriou a verím, že pre tých, čo trochu fyzike rozumejú, to musí byť ešte lepšie ako pre nás autistov: „Stavbaři pečlivě urovnali plán, vrátili se k cihlám a začali je na plán házet, zdálo se, že úplně náhodně. Jedna cihla padla sem, druhá tam, byl v tom úplný zmatek. „Co to děláte?“  zeptala se člověka, který tam stál a jen se díval a nic nedělal, takže Alenka usoudila, že je to mistr. „Vždyť vršíte jen ošklivou hromadu cihel. Nemáte náhodou stavět dům?“
„Samozřejmě že máme, a to také děláme, dívenko,“ řekl mistr. „Pravda, náhodné fluktuace jsou zatím velké, ale rozložili jsme plán rozdělení pravděpodobnosti pro to, co se má postavit, takže se to nakonec všechno urovná, neměj strach.“ – No nie je to krásne?
Vivat poézia všedného dňa!
.lucia Piussi
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite