Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ekonomické volebné menu

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike

Čím všetkým dnes lákajú strany svojich voličov v ekonomickej oblasti? Pravica chce znižovať dane a byrokraciu, a Smer už program akoby nepotreboval.

Vždy pred voľbami hodnotí INESS ekonomickú časť volebných programov. Pozreli sme sa na podnikateľské prostredie, oblasť daní a konsolidáciu verejných financií.

Neprezradím, ktorá zo strán vyhrala. Poradie strán by sa totiž ľahko premiešalo, ak by sme napríklad ubrali dôraz z podnikateľského prostredia a dali ho na znižovanie štátneho dlhu. Takisto nie je priestor rozoberať opatrenia stranu po strane. Pozriem sa skôr na celkový obraz ekonomického „menu“ našich politikov.

Prakticky všetky opozičné programy chcú zrušiť najvypuklejšie ekonomické „zlepšováky“ vlády Smeru, ako daňové licencie či registračné poplatky na motorové vozidlá. Všetci tiež chceli znižovať dane, väčšinou späť k rovnej dani, ale populárne bolo aj rozšírenie zníženej DPH. Prekvapujúco veľa strán bolo aj za zrušenie odvodov z dividend, ktoré pritom vymyslela ešte Radičovej vláda.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite