Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

O dare protestanta Fritza katolíkom

.časopis .týždeň doma

    Beliansky farár Árpád Hidvéghy vydal v roku 1901 o štiavnickej Kalvárii dodnes neprekonanú knihu. Kľúčový je príbeh o tom, ako Andrej Fritz, zemský pán a protestant, daroval vrch Scharffenberg štiavnickým katolíkom.
Túto legendu si údajne šediví ľudia v Štiavnici rozprávajú: „Okolo roku 1744, keď si bola celá krajina vo vlasoch, katolík a protestant bojoval za svoje náboženstvo, utisol sa jeden jezuita na protestanta (...) že odkúpi homoľu Scharffenberg, bez lúk a rolí.
Ten mu ju najprv nechcel predať, pokým nepovie, na čo mu vrch bude. Najprv mu to nevyzradil, no keď tretí raz prišiel, povedal: Vystavím tam Kalváriu! A Fritz to dal darom pre cirkev, na poctu Božiu. Nevídaná vec. Od toho času ovca a koza nepasie sa na Scharffenbergu, ale človek hľadá tam nesmrteľný svoj pokrm (...) 14. septembra 1744 na Sviatok povýšenia sv. Kríža položili základný kameň v prítomnosti velikého zástupu národa, pri zvukoch hudby a streľby.. už o rok neskôr sa v Kostole sv. Kríža konala prvá sv. omša na kalvárii. Do predku šly dve zástavy baníkov a zástava štyroch pobožných spolkov, za procesiou sa bral taký nával národa, že jeho počet prevyšoval sedemtisíc duší.“
.ab
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite