Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Roboti nám vezmú prácu?

.juraj Karpiš .časopis .týždeň v ekonomike

Z plného žalúdku po obednej prestávke oťaželi Mirovi pri páse viečka. Včera večer nemal toľko piť. Výlisok sa mu občas vyšmykol a skončil na dlažbe.

Zrazu zbadal prichádzajúceho majstra.

Zvýšený adrenalín ho okamžite prebudil. Vedúci tentoraz neprišiel buzerovať, ale rovno za Mira pritlačil podivný prístroj pripomínajúci postavu s dvoma robotickými rukami. Po hodine skenovania Mirových pohybov mu dali výpoveď.

Nie je to sci-fi, Baxter existuje. Za hodinu sa naučí, čo treba, a potom jednoduché úkony pri páse s predmetmi do 10 kíl zvláda sám. Stojí 22-tisíc dolárov. To je menej ako priemerné náklady práce na slovenského zamestnanca na dva roky. Baxter nefajčí, nepije, neobťažuje kolegyne, nie je v odboroch a nevzťahuje sa na neho minimálna mzda. Rýchlo a dobre bude pracovať, aj keď sa zhasne a nekúri. Nemá tiež deti a počas majstrovstiev sveta vo futbale si nezoberie PN-ku. Kedy nás Baxter vystrieda?

Takéto príbehy oživujú obavy, že roboty nás pripravia o všetku prácu. Tento strach je starý ako technológia sama. Zamestnanci rozbíjali stroje vo fabrikách už začiatkom 19. storočia. Sám som sa po páde komunizmu čudoval nad textami v populárnych časopisoch, ako sa niekto môže báť rozšírenia robotov, ktoré nám z chrbta berú bremeno nebezpečnej, ťažkej a nudnej práce. O štvrťstoročie neskôr takmer identické články čítam opäť. Pritom, aj keď produktivita rastie už dve storočia, stále je veľká väčšina populácie zamestnaná a Keynesom predpovedaný čas nadbytku, keď sme už dávno mali väčšinu času tráviť koníčkami, je stále v nedohľadne.

Vyrobiť stroj, ktorý bude vedieť aspoň to, čo podpriemerne inteligentný človek, je zrejme stále extrémne ťažké.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite