Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ignorujme Slotu

.časopis .udalosti

    Kto je Ján Slota? Naozaj je to len politik, ktorý síce občas uletí, ale imidžu krajiny neškodí, ako tvrdí minister Ján Kubiš?


    Alebo je Ján Slota bojovník za pravdu, ktorý kašle na formálnu slušnosť, ako sa ho, so sebe vlastnou „intelektuálnou jasnozrivosťou“, snaží vykresliť jeho dvorný vykladač myšlienok Rafael Rafaj? V slušnej spoločnosti sa chlap, ktorý ženu nazve špinou, zvyčajne označuje jediným výstižným slovom – „buran“. Keby bol Ján Slota radovým občanom, bola by tým celá vec vybavená. On ním však, žiaľ, nie je.
    Už niekoľko týždňov sa dá v slovenských tlačových agentúrach sledovať zaujímavý jav. Ján Slota zvolá tlačovú konferenciu, na ktorú sa s vidinou spravodajského „mäsa“ dostaví hojný počet novinárov.


Slota ich sklame len zriedka, a tak agentúry vzápätí z tejto tlačovky vychrlia štyri či päť správ, aj keď spravidla ide len o urážky, dávkované po častiach. Raz na adresu Maďarov, inokedy Albáncov, Čechov či Američanov. O pár minút už nasledujú podráždené reakcie ostatných strán, najčastejšie, prirodzene, SMK. Spravodajský servis sa tak aj počas nudného dňa dá zaplniť pomerne jednoducho. Niektorí novinári majú pocit dobre vykonanej roboty, niekoľko tisíc krčmových tárajov dostane pravidelnú masáž svojho zúboženého ega, a predseda SNS si môže spokojne šúchať ruky. Spravodajská hodnota týchto vulgarizmov a ich príspevok do verejnej diskusie sú nulové. Poslúžiť môžu iba ak na doplnenie Slotovho psychologického profilu, ale v tejto oblasti sa už po toľkých rokoch asi len ťažko dá povedať niečo nové. Viera, že zverejňovanie a následné moralizujúce komentovanie Slotových výrokov povedie k tomu, že jeho voliči precitnú a s odporom sa od SNS odvrátia, je síce ušľachtilá, ale úplne naivná.
    Je čas, aby seriózne médiá začali Slotu ignorovať. Politické spravodajstvo tým nijako neutrpí. Predseda SNS aj tak témy, ako sú registrované partnerstvá či budúcnosť Kosova, iba zbytočne vulgarizuje. V mediálnom šume nadávok a siláckych rečí potom úplne zanikajú argumenty. Rovnako je čas, aby politici, ktorí svoju prácu myslia vážne a vážia si aj samých seba, zvážili účasť v diskusných dueloch s predsedom SNS. Tie aj tak nikam nevedú a zúčastniť sa na nich znamená prijať pravidlá bulvárnej šou.  
    Jánovi Slotovi nikto neberie slobodu hovoriť vulgarizmy a urážky, my by sme však mali nájsť slobodu povedať si, že ich nemusíme počúvať a šíriť ďalej.

.jozef Majchrák

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite