Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zo Za ľudí odišiel druhý poslanec. Strana stojí pred rozkolom. Strana SaS takisto rokuje, ako ďalej

Čítačky

.časopis .literatúra

Kamarát z Rače má predplatený týždenník New Yorker a niekoľko kusov z posledného polroka som si od neho požičal. Zvláštny časopis, ktorom je len pár (vždy vynikajúcich) fotografií, veľa kreslených vtipov a vmnožstvo dlhých článkov (o politike, literatúre, hudbe, histórii a o všeličom inom).

Kamarát z Rače má predplatený týždenník New Yorker a niekoľko kusov z posledného polroka som si od neho požičal. Zvláštny časopis, ktorom je len pár (vždy vynikajúcich) fotografií, veľa kreslených vtipov a vmnožstvo dlhých článkov (o politike, literatúre, hudbe, histórii a o všeličom inom). Na začiatku je asi 30 strán pozvánok na rôzne kultúrne podujatia – od klubových koncertov, cez divadelné predstavenia a výstavy v „Met“ (Metropolitan Museum of Art), až po „readings“, teda „čítačky“.
Hoci mám knihy rád a v minulosti som v Artfore množstvo čítačiek uvádzal a organizoval, nikdy som im celkom nerozumel. Rád som sa so spisovateľmi stretol a porozprával, ale počúvať ako monotónnym hlasom čítajú svoje litánie? Vždy som pritom bojoval so spánkom.
Newyorčania však majú svoje čítačky radi. Čítajú autori a autorky, herci a herečky, čítajú v kníhkupectvách, múzeách, kluboch, reštauráciách. Všade. Cítil som sa preto skoro ako v NY, keď na príjemnom nádvorí kaviarne Next Apache čítala zo svojej novej knihy Plán odprevádzania jej autorka Jana Beňová a herečka Milka Vášáryová. Nečítali dlho a to, čo čítali bolo zaujímavé a vtipné. Pár slov povedal vydavateľský nezmar Kali Kertész Bagala a skromný, no veľmi šikovný grafik Palo Bálik, podali sme si ruku s autorkou, prehodili pár slov so známymi, vypili pohár vína a s novou knihou pod pazuchou išli domov. Janina kniha na polhodinku v Next Apache ožila, z textu sa stala komunikácia, literárne dielo má ľudskú tvár.
Asi pri čítačkách – v New Yorku či v Bratislave – ide presne o to, aby sa z umne poskladaných slov a viet stal osobný list. Správa vo fľaši. Presne mne, nám, čo sme sa čítačky zúčastnili určené zašifrované tajomstvo. A kvôli tomu sa oplatí vydržať tých pár minút počúvania autorovho čítania.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite