Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nacionalista

.časopis

    Bývalý hovorca Charty ’77 a dnes podpredseda českej vlády Alexander Vondra asi netušil, že raz bude označený za nacionalistu.

    Stalo sa mu to, keď v Európskom parlamente predniesol požiadavky svojej vlády na obsah euroústavy: Česi v nej žiadajú mechanizmus, ktorý neumožní iba presun právomocí zo štátov na EÚ, ale aj opačne.
Vondra ďalej povedal, že treba vynechať označenia „ústava“ a „minister zahraničia“, aby nevznikol falošný dojem, že ide o zmluvu vedúcu k superštátu. Prítomní europoslanci hneď spustili zdrvujúcu kritiku: Rakúšan Johannes Voggenhuber bol „šokovaný nacionalistickými argumentmi“ a odporučil Vondrovi, že ak je Európa taká hrozná, má vraj z toho vyvodiť dôsledky. Iný poslanec z Grécka označil Vondrov prejav za „zábavný“ a návrh na odstránenie symbolov za „bláznivý“. Ďalší poslanec zo Španielska označil požiadavky Čechov za „detinské“. Proti Vondrovmu vystúpeniu sa ohradila aj česká poslankyňa Jana Hybášková, lebo vraj neodráža postoj českej verejnosti. Pravý postoj verejnosti zrejme poznajú len praví Európania v Európskom parlamente . . .
.mh
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite