Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mečiar opäť na čele

.časopis

    Nijaké veľké prekvapenie podľa očakávania sa nekoná. Vladimír Mečiar zostáva aj po sneme HZDS v Nitre na poste šéfa strany.

    K jeho očakávanému súboju s podpredsedom parlamentu Viliamom Veteškom nakoniec vôbec neprišlo. Vetešku krátko pred snemom hospitalizovali na neurologickej klinike v Bratislave. Neskôr sa podrobil operácii mozgu. Proti Mečiarovi kandidoval Veteškov spojenec a trnavský župan Tibor Mikuš.
Keďže Mečiara vo verejnej voľbe podporilo 217 z 240 delegátov, o Mikušovi sa už vôbec nehlasovalo.
Staronový predseda HZDS na sneme spochybnil Mikušovu voľbu za predsedu krajskej organizácie v Trnave. Otázniky podľa neho vzbudzuje skutočnosť, že Mikuš údajne dostal viac hlasov, ako bolo odovzdaných volebných lístkov. Celú voľbu bude preto skúmať rozhodcovská komisia. Mikuš zatiaľ o odchode zo strany neuvažuje a neobáva sa ani toho, že by mohol byť vylúčený. „O svojej budúcnosti rozhodnem sám,“ povedal bezprostredne po sneme. Delegáti riešili aj medzinárodné ukotvenie strany. Mečiar predostrel optimistickú víziu členstva strany v Aliancii liberálov a demokratov. Ako mnohokrát predtým, aj teraz išlo o vypustenie jedného z jeho povestných balónikov. Špičky aliancie predsedovi HZDS vzápätí odkázali, že členstvo v ich zoskupení by prichádzalo do úvahy len vtedy, ak by strana zmenila predsedu. Hnutie za demokratické Slovensko však dnes stojí pred oveľa väčšími problémami, ako je členstvo v medzinárodných straníckych zoskupeniach. Strana, ktorá ešte pred desiatimi rokmi dominovala slovenskej politike, sa dnes potáca okolo prahu zvoliteľnosti do parlamentu a vo vládnej koalícií poslušne prikyvuje predsedovi Smeru. Charizma jej predsedu tiež nenávratne stráca lesk. Ak sa nestane zázrak, tak politický koniec HZDS sa zdá na dohľad. Nitriansky snem de facto riešil len to, koľko bude trvať agónia.
.jm
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite