Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Česko má vtáčiu chrípku

.časopis

    Minulý týždeň prekročila Česká republika deliacu čiaru medzi krajinami, kde sa vtáčia chrípka vyskytla len medzi divými vtákmi, a tými, kde sa objavila aj v chove hydiny.

    Veterinári tam potvrdili výskyt vírusu H5N1, neslávne presláveného prenosom z hydiny na človeka. Vírus sa vyskytol na farme v Tisovej, v orlickoústeckom regióne, kde sa chovajú moriaky. Prišlo zdesenie – ale podľa oficiálnych vyhlásení zatiaľ nič veľmi vážne nehrozí. Veterinára Petra Šavrána z českej veterinárnej správy si na online rozhovor pozval český server Aktualne.cz a umožnil svojim čitateľom, aby mu kládli otázky. „Riziko ďalšieho šírenia nákazy je pomerne vysoké,“ uviedol Šavrán, ale zároveň v ďalšej odpovedi doložil: „U nás nemôžete skonzumovať nakazenú hydinu.
Ak hydinu konzumujete, je väčšinou tepelne upravená. A vírus sa likviduje pri 70 stupňoch Celzia, takže sa nemôžete nakaziť. Riziko by hrozilo, keby ste konzumovali surové hydinové mäso z infikovanej hydiny.“ Zdá sa, že naozaj niet dôvodov na paniku. Moriaky chované na farme v Tisovej sa dokonca ani nedostali na pulty predajní a hneď po zistení výskytu vírusu všetku hydinu na tejto farme zlikvidovali a likvidácia čakala vzápätí aj hydinu od drobnochovateľov. Keďže chov na farme zrejme nakazil divo žijúci vták, odborníci budú sledovať aj výskyt uhynutých vtákov v okolí. V piatok boli na monitorovanom území nájdené štyri uhynuté vtáky, ešte sa však čakalo na výsledky ich preskúmania. Treba sa teda vtáčej chrípky v tunajších zemepisných šírkach obávať? Namieste je skôr maximálna opatrnosť a rešpektovanie bezpečnostných zásad. Ale keďže v našich kultúrnych podmienkach ľudia nežijú s hydinou v takej úzkej blízkosti ako v krajinách tretieho sveta, prenos vírusu H5N1 na človeka sa nepokladá za veľmi pravdepodobný.
.mg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite