Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet

.časopis

Smrť kráľa Po krátkej chorobe zomrel saudský kráľ Abdulláh. Jeho smrť vyvolala vlnu politických i obchodných debát a špekulácií. Oznámenie, že na tróne ho nahradí jeho brat Salman, sa považovalo za dôkaz pokojnej kontinuity Abdulláhovej vlády. Pokračovanie v jeho šľapajach potvrdil aj nový monarcha. Prioritou, povedal 78-ročný Salman, je domáca stabilita.

Krajinu však čaká náročné obdobie – pociťuje čoraz väčší tlak od problematických susedov. Zo severu je to Islamský štát, z juhu sa v Jemene agresívne ozýva al-Káida. Saudská Arábia je členkou koalície, ktorá pod vedením USA útočí na Islamský štát zo vzduchu. V čase, keď sa ku koalícii Saudi pridali, bol ministrom obrany práve Salman. Kým Abdulláh bol pokladaný za mierneho reformátora, Salman má údajne bližšie k náboženským vodcom. Okamžite po smrti Abdulláha stúpla na svetových trhoch cena ropy. Saudská Arábia je hlavným svetovým exportérom a stála za rozhodnutím OPEC-u udržať vývozné kvóty, teda nízku cenu ropy. Tento prístup sa však teraz môže zmeniť.
.mg

Hlavné mesto Jemenu Saná dobyli minulý týždeň šiítski rebeli, obsadili prezidentský palác a donútili prezidenta odstúpiť. Parlament jeho rezignáciu neprijal.
Grécko v nedeľu volilo, v prieskumoch ešte v piatok stále viedla ľavicová strana Syriza. Tá sľubuje, že ukončí úsporné opatrenia a vymôže zrušenie polovice gréckeho zahraničného dlhu. Ak však Syriza nezíska jednoznačnú väčšinu, bude mať problém nájsť koaličného partnera.
Francúzsky premiér Manuel Valls vyzval krajinu, aby „uznala realitu“ a dokonca vyhlásil, že vo Francúzsku je „apartheid“. Po útokoch na redakciu Charlie Hebdo vidí cestu vo zvýšenej integrácii obyvateľov chudobných a etnicky vyhranených predmestí Paríža.
Škótskemu parlamentu boli pred referendom o nezávislosti sľúbené nové právomoci. Návrh zákona o týchto právomociach bol zverejnený, platný však môže byť až po májových britských parlamentných voľbách. Škótska premiérka vyjadrila obavu, že britským ministerstvám zostane v kľúčových oblastiach právo veta.

Osobnosť: Abdal Fattáh Sísí/
Egyptský prezident na Svetovom ekonomickom fóre v Davose povedal, že treba nájsť nový pohľad na islam, taký, ktorý bude v súlade s moderným svetom. „Ak chceme vytvoriť civilizované, ľudské prostredie, musíme si navzájom rešpektovať kultúru a vierovyznanie.“

Antiosobnosť: Václav Klaus/
Bývalý český prezident v rozhovore pre rakúske noviny Die Presse komentoval situáciu na Ukrajine. Tvrdil, že Krym historicky patrí Rusku. Zároveň súdi, že Rusko obsadilo Krym zo súčasných dôvodov – ruská reakcia bola podľa neho „...odpoveď na Majdan, na udalosti v Kyjeve...“

Citát/
Generál Sísí: „Nik nemôže mať monopol na pravdu.“

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite