Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vzdelávanie bez limitov

.iva Mrvová .časopis .lifestyle

Poznanie je moc, vyhlásil kedysi premúdro filozof Francis Bacon. Chudák, ani netušil, akú obrovskú moc budeme mať k dispozícii už o pár storočí. Závidel by nám zrejme podobne ako Gutenberg čítačky. Online svet a dokonalé možnosti vzdelávania dneška.

Pojem vzdelávanie sa u nás často spája s činnosťou, ktorú je potrebné urobiť rýchlo a bez ujmy. Pre mnohých ho symbolizuje nezáživné ticho šedých ául s prednášajúcim, ktorý sa o interakciu s publikom usiluje asi ako diktafón. My však máme šťastie. Na dva kliky od nás totiž existuje farbistý svet, kde sa vzdelávanie stáva dobrodružstvom. Máte radi históriu, zaujíma vás umelá inteligencia či chcete lepšie poznať hĺbku Beethovenových sonát? Nie, nie je to problém. Skvelé vzdelávacie platformy dnes cez internetovú stránku ponúkajú široký záber kvalitne spracovaných tém, ktoré vedú odborníci z prestížnych škôl.
Ako fungujú ľudské emócie, kryptografia či astrofyzika, vyzerala rímska architektúra ako garáže? Čo v tele spôsobuje Alzheimer a čo presne predstavuje ekonómia životného prostredia? Viete, čo je jadrom psychológie buddhizmu, kto bol Hannibal a ako sa dajú na slonovi zdolať Alpy? Zabudnite na bezcitné memorovanie a vstúpte do podmanivého sveta poznávania. Viesť vás budú ľudia, ktorých to baví a chcú, aby to bavilo i vás. Pre tých, ktorí neveria, že sa to nielen dá, ale je to aj interaktívne, vzrušujúce a obohacujúce, odporúčame začať svätou štvoricou.

.tie najväčšie
Coursera, edX, Udacity a Udemy sú štyri svetové vzdelávacie platformy, vďaka ktorým sa pohodlne dostanete k pestrej ponuke online kurzov a hlasom prednášajúcich z Harvardu, Yale, Princetonu či mnohých ďalších univerzít a inštitúcií. Kurzy sa spoločne nazývajú skratkou MOOC, čo by bolo možné preložiť ako „masívne otvorené online kurzy, ktoré sa stali mainstreamom“. Poznať by ich dnes mal každý študent, no oslovujú i pracujúcich s túžbou po kariérnom raste či všeobecne ľudí, ktorí si jednoducho radi rozširujú vlastný rozhľad. Kurzy majú zväčša vopred zverejnené trvanie a týždenný rozsah, ktorý si práca na nich vyžaduje. Podobne ako ich dĺžka, aj možnosť získať certifikát závisí od výberu témy a platformy. Veľké množstvo kurzov dnes môžete vďaka mobilným aplikáciám pohodlne sledovať aj cez smartphone či tablet. Spomeňte si, koľkokrát ste počas jazdy v MHD hromžili na dnešnú mládež ovešanú slúchadlami: a to oni možno len počúvali úvod do bioetiky. Hoci je základom kurzov angličtina, čoraz viac tém je spracúvaných a dostupných aj v iných jazykoch. A čo je naďalej pomerne neuveriteľné, mnohé z nich sú stále zadarmo.

.algebrou s úsmevom
Obchádzanie tradičného vzdelávania sa dnes spája aj s menom Salman Khan. Tento muž s príjemným prejavom, hlbokým hlasom a titulmi z MIT a Harvardu svoje prvé edukačné video zverejnil v roku 2006. Nebyť jeho mladej sesternice Nadie, ktorá na testoch z matematiky nanešťastie systematicky prepadala, zrejme by sa doteraz venoval dobre platenej práci finančného analytika niekde v Bostone. Mladý Khan začal nahrávať videá, ktoré okrem Nadie sledovali aj jej spolužiaci či kamaráti. Okruh záujemcov a tém sa rozširoval a jeho jasné a pútavé vysvetľovanie začali postupne vyhľadávať milióny užívateľov. V roku 2009 sa rozhodol ukončiť prácu analytika a plne sa venovať svojmu projektu: Khan Academy. Dnes je to jedna z najväčších vzdelávacích platforiem a jej vznešená misia je sprostredkovať vzdelávanie všetkým bez rozdielu signálu wifi. Zatiaľ čo malí lúštia zlomky, väčší algebru a najväčší segmentáciu trhu pre svoj produkt, globálny učiteľ sa usmieva: cieľom je nájsť ďalšieho Jobsa, Gatesa či Zuckerberga a je úplne jedno, či to bude v Afrike, Indii, alebo Púchove.

.svetová komunita
Jedna z najvyhľadávanejších vzdelávacích platforiem, Coursera, vznikala pod taktovkou profesorov zo Stanfordu. Jej zakladatelia, Andrew Ng a Daphne Koller, hovoria, že o desať rokov sa pri pohľade späť budeme zrejme pomerne intenzívne čudovať, prečo sme sa kedysi snažili na hodinu a pol v jednej aule zhromaždiť 500 študentov. Obľúbená Coursera dnes do celého sveta produkuje kurzy v dĺžke štyri až dvanásť týždňov, kde je rozsah práce približne tri až päť hodín týždenne. Platforma tiež nedávno priniesla novinku, kde určité kurzy prepojila takým spôsobom, aby vytvárali špecializácie. Vedomosti a zručnosti si je tak možné zlepšovať komplexne a tematicky.
Popri intenzívnych videách, príťažlivej grafike a informačne kvalitných textoch sa pri každom prihlásení na nový kurz môžete pozrieť, kto všetko sa ho s vami chystá absolvovať. Používatelia spolu komunikujú na spoločných fórach priamo na stránke a tie obľúbenejšie kúsky majú aj svoje facebookové skupiny. Fanúšikovia tak aj po ukončení kurzu môžu sledovať, čo sa v danej tematickej oblasti deje. Mnohé z testov sú dokonca riešené spôsobom, kde si v podstate cudzí ľudia z rôznych kontinentov svoje práce vzájomne vymieňajú a hodnotia. Tak sa niekedy vytvárajú priateľstvá siahajúce z Angoly cez Rusko až po Havaj.
Sama Daphne Koller pri neustálom zlepšovaní však zároveň dodáva, že tradičné kamenné univerzity tu budú mať svoje miesto i naďalej. „Myslím, že je dôležité mať na pamäti, že úloha fyzických inštitúcií bude stále dôležitá. Sú totiž mnohé aspekty tejto skúsenosti, ktorú v súčasnosti nemôžeme v online podobe replikovať.“ Coursera vznikla v apríli 2012 a na jej stránkach je dnes zaregistrovaných viac ako 10 miliónov používateľov.

.možností je nadostač
Okrem známej štvorice či Khan Academy je samozrejme k dispozícii mnoho ďalších alternatív, líšia sa však ponúkanou kvalitou, hĺbkou informácií či samotným vizuálnym spracovaním. Samozrejme, nie všetky sú zadarmo. Ak vás neoslovila žiadna zo spomenutých platforiem, nájdite si jednoducho takú, ktorá vám vyhovuje najviac. Odporúčame nahliadnuť na stránky openculture.com, futurelearn.com či iversity.org. Pomocou kurzov je možné brániť sa i fenoménu moderného analfabetizmu, ktorému už krvilačne nestačí, že vieme písať a čítať: dnes je nevyhnutné kódovať a technické vymoženosti súčasnosti nepoznajú žiadne výhovorky. Stránka codecademy.com je, žiaľ, pripravená pomôcť nám aj s touto prekážkou.

.tlak pomáha
Je jasné, že svet online kurzov nie je dokonale ružový. Najsilnejšia stránka digitálneho prostredia tvorí totiž zároveň i jeho najslabšiu. Dar nekonečných možnosti, ktoré nám ponúka, je systematickou skúškou nášho rozhodnutia v koncentrácii vytrvať. Stačí nám totiž presne jedna sekunda a klikom vedľa sa ľahko zbavíme každej intelektuálnej záťaže. A hoci to znie neuveriteľne, práve tvár namosúreného profesora stojaceho za vaším chrbtom je ten aspekt, ktorý v online vzdelávaní niekedy nesmierne chýba.

.všetko s mierou
S pohľadom upretým na post ministra školstva, kde sa ľudia obmieňajú rýchlejšie, ako trvá školský rok, patrí už plač nad slovenským vzdelávacím systémom medzi smutné klišé. Chvalabohu, 21. storočie nám ponúka zmes možností, pri ktorým vieme hýbať hemisférami pomerne bezbolestne a často i s prítomnosťou abnormálneho úsmevu. Nahraďme slovo vzdelávanie radšej objavovaním a ak vás stále sprevádza novoročná túžba po akútnej zmene životného štýlu, toto môže byť ono. Napokon, spoznávanie sveta je celoživotný proces a mimo horlivých diskutérov na facebooku má len málokto pocit, že dosiahol vedomostný strop. Ako to už býva, všetko je však potrebné robiť s mierou. Aby ste neskončili ako spomínaný Francis, ktorý sa za poznaním hnal až natoľko, že počas experimentov s ľadom, kde sa usiloval zabrániť rozkladu kuracieho mäsa, zomrel na zápal pľúc. Veríme však, že toto vám pri vzdelávaní online nehrozí aj napriek faktu, že vonku je január.
.autorka je spolupracovníčka .týždňa.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite