Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Film Shrek Tretí - Tatra film

.časopis

Aby sa tomuto osudu vyhol, vyberie sa hľadať ďalšieho možného následníka trónu, kráľovho vzdialeného príbuzného Artuša. Na post vládcu si však robí zálusk aj podlý princ Jasoň.

Aby sa tomuto osudu vyhol, vyberie sa hľadať ďalšieho možného následníka trónu, kráľovho vzdialeného príbuzného Artuša. Na post vládcu si však robí zálusk aj podlý princ Jasoň.

Prvý diel Shreka vychádzal z klasickej rozprávky a zároveň kreatívnym spôsobom obmieňal jej klasické prvky. Kde bolo, tam bolo, v kráľovstve Za siedmimi horami sa uvoľnil kráľovský trón. Obsadiť by ho mal Shrek, manžel princeznej Fiony. Demýtizoval pôdorys rozprávky, aby mohol vytvoriť novú koncepciu fantazijného príbehu pre deti i dospelých súčasnosti. V rovnakom trende úspešne pokračoval aj druhý diel Shreka a pokúša sa oň i posledná časť série. Nie však s ľahkosťou svojich predchodcov.
Na miesto inovatívnych prvkov nastupuje klišé, nečakané dejové zvraty nahrádzajú predvídateľné hollywoodske konštrukcie. Experimentovanie a novátorstvo je zatláčané do úzadia ambíciou nakrútiť nekonfliktný príbeh. Sentimentálne prvky pôsobia skutočne nemiestne a maria ducha pôvodného filmu. I tu sa síce objavuje provokatívny, ironický humor, na rozdiel od predchádzajúcich častí však na viacerých miestach vyznieva sileno a ťažkopádne. Výrazný atypický charakter zlobra Shreka a ostatných milo čudesných postavičiek je vytláčaný šablónovitosťou a nevýraznosťou. Našťastie celkom nevymizli ani prvky, ktorými zaujal prvý diel. Ide však skôr o ich slabý odvar ako tvorivé rozvíjanie. Shrek Tretí je skôr klasickým hollywoodskym príbehom ako inovatívnym spôsobom obmieňania zaužívaných stereotypov. Svojou konvenčnosťou možno prilákal divákov, ale stratil svoju jedinečnosť.
.ľuba Heinzlová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite