Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej a znovu je v súboji o Veľký krištálový glóbus

Svet

.časopis

Draghi to kúpi Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi oznámil, že táto inštitúcia začne s nakupovaním pôžičiek od finančných inštitúcií. Po jeho slovách prišla kritika, že ECB sa pustila do projektu bez domyslenia dôsledkov. Nakupovať totiž mieni problematické úvery, málo hodnotné papiere – a chce tým podporiť európsku ekonomiku.

Tej hrozí deflácia a stagnácia japonského typu, ktorú možno podľa Draghiho zahnať oživením úverov – najmä pre menšie a stredné firmy. Draghi chce úverovanie podporiť tým, že tie problematické ECB odkúpi. Veľká časť analytikov je však inej mienky: málo úverov sa v európskej ekonomike poskytuje jednoducho preto, že podnikatelia nemajú dôveru v budúcnosť, neplánujú dlhodobé a rozsiahle projekty. Draghi riskuje, že stratí dobré meno, ak bude ECB používať nielen na podporu euromeny, ale na fiškálne ciele – teda na stabilizáciu výsledkov problémových ekonomík, varujú odborníci. Toto podozrenie už teraz vzbudzuje jeho úmysel kupovať problémové úvery napríklad aj z Grécka.
.mg

Ebola bola prvý raz diagnostikovaná na americkej pôde – u muža z Libérie, ktorý pricestoval do USA na návštevu príbuzných, no počas prehliadky na letisku nemal viditeľné symptómy.
Novým afganským prezidentom je Ašraf Ghaní po šiestich mesiacoch sporov o platnosť volieb. Ghaní sa bude o moc deliť s volebným súperom Abdulláhom Abdulláhom, ktorý povedie výkonné orgány. Kompromis má prispieť k zmiereniu.
Prímerie na Ukrajine nezabránilo separatistickým povstalcom, aby sa pokúsili vybojovať od vládnych síl letisko severozápadne od Donecka. Vo štvrtok bol v centre Donecka počas ostreľovania zabitý švajčiarsky občan, pracovník Medzinárodného červeného kríža.
Turecký parlament odhlasoval zákon, ktorý oprávňuje tureckú armádu vstúpiť na územie Sýrie a bojovať proti Islamskému štátu. Turecko by však chcelo, aby koalícia proti IS bojovala aj proti Assadovmu režimu. Zároveň len s výhradami podporuje Kurdov, ktorí bojujú proti IS – aby neposmelilo kurdskú menšinu v Turecku, s ktorou je dlhodobo v spore.

Osobnosť: Joshua Wong/
Líder študentského hnutia Scholarism v Hongkongu a jeden z tých, čo vedú prodemokratické protesty, čelí kampani čínskej vlády, ktorá tvrdí, že ho platí USA. Sedemnásťročný Wong bol za svoju rolu pri protestoch zatknutý. Podrobnejšie o situácii v Hongkongu sa dočítate vo .fototéme.

Antiosobnosť: Jacob Zuma/
Juhoafrický prezident a vláda neustúpili a dalajláma nedostane vstupné víza do Juhoafrickej republiky, aby sa mohol zúčastniť na summite laureátov Nobelovej ceny mieru. Summit sa preto odkladá. Juhoafrická vláda sa usiluje o dobré vzťahy s Čínou, preto považuje dalajlámu za nežiaducu osobu.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite