Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet

.časopis

Smrť na Ukrajine Vojna na východe Ukrajiny naberá na intenzite. Ukrajinská armáda informovala o zostrelení svojho dopravného lietadla. Pilot, ktorý sa katapultoval, tvrdí, že bol zostrelený stíhačkou z ruského územia. Ešte väčšiu pozornosť vyvolalo zrútenie malajzijského lietadla, ktoré sa stratilo nad územím doneckej oblasti a spadlo pri obci Hrabove pri hraniciach s Ruskom. Pri tragédii zahynulo všetkých 295 cestujúcich, ktorí leteli z Amsterdamu.

Ukrajinské oficiálne zdroje oznámili, že civilné lietadlo bolo zostrelené proruskými separatistami, vojenským systémom Buk, ktorý má vo výbave ruská aj ukrajinská armáda. Zostrelenie lietadla potvrdili aj americké zdroje.  Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že za zostrelenie môže Ukrajina, na ktorej území k incidentu došlo. Všetky strany hovoria o potrebe vyšetrenia.  
USA medzitým zaviedli ďalšie sankcie voči Rusku, zamerané proti Vnešekonombanke a Gazprombanke a energetickým firmám Novatek a Rosnefť. EÚ avizovala, že predstaví vlastné sankcie.
.jd

Izrael odmietol egyptský návrh na prímerie a začal pozemnú operáciu v pásme Gazy. Akcia má zdôrazniť, že Izrael mení doterajší prístup k Palestíne. Pred inváziou Gazy zahynulo vyše 240 Palestínčanov a Hamas vystrelil na Izrael vyše 1 500 rakiet.
Islamský štát, džihádistická organizácia kontrolujúca časť územia Iraku a Sýrie, začala ťažiť a predávať zemný plyn z okolia sýrskeho mesta Homs. Islamský štát údajne predáva ropu a plyn Turecku a elektrickú energiu dokonca aj sýrskej vláde.
Štáty BRICS sa stretli na výročnom summite. Brazília, Rusko, India a Čína sa dohodli na založení spoločnej banky s počiatočným kapitálom sto miliárd dolárov, pre potreby krízy.
Holandský súd rozhodol, že Holandsko je zodpovedné za zavraždenie troch stoviek bosnianskych mužov a chlapcov, ktorí hľadali v júli 1995 úkryt pri jednotkách OSN. V Srebrenici bolo vtedy zmasakrovaných až  sedemtisíc mužov.
Firma Microsoft, ktorá vlastní Nokiu, prepustí až osemnásťtisíc zamestnancov, závod v maďarskom Komárne sa zavrie úplne.


Osobnosť: Angela Merkelová/
Nemecká kancelárka zvládla napätie s Američanmi, ktorí najprv odpočúvali jej mobil, a potom jej okolie a nijako sa to nepodpísalo na spoločnej politike západných veľmocí voči Rusku. Čerstvá šesťdesiatnička vie, ako má reagovať.

Antiosobnosť: William Hague/
Britský premiér robil veľké zmeny vo vláde, chystá sa na voľby, preto posilnili euroskeptici. Odvolal aj ministra zahraničných vecí Haguea, smutný príklad politika, ktorý bol až doteraz takmer neviditeľný.

Citát/
Putin o zostrelení malajzijského lietadla: „K tragédii by nedošlo, keby bol v krajine mier.“

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite