Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Milujte ľudí

.zuzana Mojžišová .časopis .literatúra

Jeden zo spôsobov, aký režiséri dokumentárnych, ale aj hraných filmov veľmi často (a vlastne celkom prirodzene) používajú pri zobrazovaní rómskeho prostredia, je taktika, ktorú som pre vlastné potreby nazvala: agentská. Jej dôležitou súčasťou je agent. Alebo agentka.

Agent síce býva niekedy aj príslušníkom minority, ale zväčša pochádza z majoritnej časti obyvateľstva, čiže z tej nerómskej. Prichádza do osady, do komunity, k Rómom buď s vlastným plánom, alebo na popud filmárov. Jeho úlohou je preklenúť etnickú priepasť, uviesť filmárov do prostredia – lebo veď primárne zvykne ísť o to prostredie, o skúmanie exotického, neznámeho, tajomstvami a predsudkami opradeného života. Samozrejme, záleží na kvalite takéhoto  sprostredkovateľa, no stáva sa, že filmy bez agenta bývajú bezprostrednejšie, pravdivejšie, mávajú väčšiu výpovednú hodnotu.
Film slovenského dokumentaristu Ladislava Kaboša Všetky moje deti (2013) sa z tejto zaužívanej mustry zaujímavým spôsobom vymaňuje, možno by sa dalo povedať, že ju postavil z nôh na hlavu –  v dobrom zmysle slova. V tomto prípade je totiž nerómsky agent rovnako zaujímavý a skúmania hodný ako rómsky svet. Volá sa Marián Kuffa. Je rímsko-katolíckym farárom v Žakovciach, v obci pod Tatrami. Misionár dušou i telom. „Evanjelium hlásať nie je ťažké, ale Evanjelium žiť je veľmi ťažké,“ povedal. Roky pomáhal a stále pomáha bývalým basistom, bezdomovcom, drogovo závislým, prostitútkam, „absolventom“ detských domovov. Vybudoval pre nich centrum, dal im prácu, nádej, zmysel. Sledujúc farárovo snaženie bolo len otázkou času, kým sa jeho pozornosť obráti aj k ďalším ubiedeným v tejto krajine – k Rómom.
Kuffa a Rómovia sa vo všeličom podobajú. Žijú na rovnakom mieste. Kuffa tvorí menšinu, Rómovia tiež. Obidve strany vybočujú zo štandardov, ktoré nastavuje majorita (čiže my). Obe vzbudzujú zvedavosť médií a verejnosti – aj negatívnu, aj pozitívnu. Majú v sebe potenciál pohnúť verejnou mienkou – aj na negatívnu, aj na pozitívnu stranu. Čo viac by si filmár ešte mohol priať?
Ladislav Kaboš vo svojom dokumente sleduje celé mesiace Kuffu pri jeho misionárskej práci vo Veľkej Lomnici a Huncovciach. Šírenie Božieho slova je celkom jednoduché: Neubližujte si, nezáviďte si, nehrešte, nepite. Všetko vypovedané jazykom, ktorému sa dá jednoducho porozumieť. Podstata Kuffovej pomoci však má podobu činu. Ak totiž  hryzú v noci potkany niečie malé deti, zaujíma ho jediné: mať domček s poriadnymi základmi, aby sa tam krysy nedostali. A tak farár pomáha stavať a aj zariaďovať domčeky. Bez nároku na vďačnosť. Nie je to ľahké, nejde to priamočiaro, komunity rómskych osád sú totiž do morku kostí poznačené desiatky rokov trvajúcou chudobou, stratou identity, xenofóbnym tlakom väčšiny... Je to tam ako na Mesiaci: Malý krok správnym smerom, ktorý sa, mimochodom, veľmi ťažko určuje, je veľkým skokom pre celú krajinu. Lebo naznačuje cestu, ako sa dostať z problémov. Už stačí „len“ sa ňou dať inšpirovať.
Všetky moje deti nie sú prvý film Ladislava Kaboša o misionárovi Kuffovi. V niektorom z predchádzajúcich jedna postava, bývalý väzeň, hovorí: „Pomyslel som si, že ten farár je buď svätý, alebo blázon. Potom som si uvedomil, že nie je to ani to, hoci k svätosti sa blíži. Ale videl som aj to, že potrebuje veľa pomocných rúk.“ Film tiež môže byť v istých súvislostiach takou pomocnou rukou. Aj keď len trošku. Kabošov film ňou určite je. Možno viac než len trošku. A pomáha, domnievam sa, nielen Mariánovi Kuffovi, ale aj Rómom. Choďte si ho pozrieť, má silu pomôcť aj vám.

Všetky moje deti. Slovensko, Česko 2013. Réžia: Ladislav Kaboš. Kamera: Michael Kaboš.  Hudba: Martin Dohnal.  Hrajú: Marián Kuffa, Stanislav Čonka, Anna Čonková, Beáta Polhošová, Július Čonka, Edita Kabolová, Ladislav Polhoš, Ružena Polhošová, Zdeno Polhoš a ďalší. 90 minút.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite