Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V zajatí čísla 666

.časopis

Fenomén vstupu mladých do sekty, v ktorej sa spája boj proti kresťanom s


Fenomén vstupu mladých do sekty, v ktorej sa spája boj proti kresťanom s drogami a sexuálnymi obradmi, sa stáva problémom pre Taliansko aj Francúzsko. Mladí ľudia, ktorí sa zamotávajú do pavučín siekt, sa späť k svojim rodinám dostávajú len s ťažkosťami.


Vo Francúzsku sa čoraz viac zviditeľňuje útočný satanizmus namierený proti kresťanom. Benoît Domergue, kňaz diecézy Bordeaux, je zodpovedný za skúmanie tohto fenoménu pri Francúzskej biskupskej konferencii. Tvrdí, že štatistiky z roku 2006 prekonali smutný „rekord“ v znesväcovaní kostolov, cintorínov a miest určených na stretávanie kresťanov: 214 prípadov znamená nárast o 60 percent oproti predchádzajúcemu roku. Odborníci z tejto oblasti hovoria, že prípadov bolo ešte viac, no vyšetrovatelia nedávajú na všetky činy, ktoré vykazujú stopy po konaní siekt, nálepku satanizmu.
Francúzske Alsasko a Bretónsko zasiahla vlna antikresťanstva najviac. V Alsasku David Oberdorf, robotník z automobilky Peugeot, zavraždil 33 ranami nožom miestneho kňaza. V roku 2006 boli odhalení dvaja mladí chlapci vo veku 20 a 21 rokov. V priebehu pätnástich dní dokázali znesvätiť dva cintoríny, podpáliť kaplnku a kríž a vyhrabať zo zeme mŕtvolu. Keď sa ich podarilo chytiť, tvrdili, že konali „v návale absolútnej nenávisti voči všetkým náboženstvám“.

.taliansko má strach
Medzi najznámejšie talianske skupiny s prvkami satanizmu patria „Bestie di Satana“ (Satanove zvery). Svoju činnosť vyvíjajú hlavne v Lombardii. Majú na svedomí vraždu rehoľnej sestry aj vyčíňanie dvoch mladých dievčat, ktoré tvrdia, že konali na popud Satana, ktorý ich posadol. Michele Tollis je otcom jednej z obetí „Bestie di Satana“ a svoj príbeh vyrozprával časopisu Famiglia Cristiana. Napriek niekoľkým rokom, ktoré uplynuli od tragickej smrti syna, sa jeho bolesť nezmenšila. Syn sa volal Fabio a spolu so svojou kamarátkou Chiarou bol sektou doslova „rozštvrtený“. Mal len šestnásť rokov.
„Všetko bolo v poriadku, kým Fabio nezačal navštevovať jeden podnik v Miláne s názvom Midnight. Tam nadviazal nové priateľstvá so staršími ľuďmi. Medzi nimi bol aj Paolo Leoni, syn známeho satanistu, ktorý skončil vo väzení pre zabitie nejakej ženy,“ rozpamätáva sa otec. „Fabio sa začal obliekať do čierneho, nosil prívesky so zvláštnymi symbolmi, no vôbec som sa neznepokojoval. Hovoril som si, že v šestnástich rokoch je normálne zaujať tak trochu postoj rebela. Navyše, Fabio sa cítil doma dobre a škola mu nerobila problémy. Ani Giuseppe a Maria, jeho starší súrodenci, nemali dôvod pozornejšie ho sledovať.“ No pre Fabia sa vtedy začalo peklo.


.kto zradí, zomrie
Vstúpil do sekty „Bestie di Satana“. Jej hlavou bol spomínaný Leoni, ktorý si za krátky čas vytvoril z najmladších a najslabších členov skupiny svojich otrokov. Nebál sa používať fyzické a psychické násilie. Tvrdil o sebe, že je synom Satana, a stále opakoval: „Kto sa pomýli, platí. A kto zradí, zomrie.“ V jeden večer odišiel Fabio s ďalším členom sekty do lesa. Tam ho – spolu s jeho kamarátkou Chiarou – surovo zavraždili, a potom pochovali.
Fabiov otec si myslí, že syna zabili, pretože sa zastal kamarátky Chiary, keď ju sekta obvinila, že „stelesňuje Pannu Máriu“. „Určite som bol príliš naivný. Mal som byť vnímavejší voči prostrediu, ktoré syn navštevoval. Nemal som sa obmedziť iba na to, že som ho z podniku Midnight vyzdvihol. Mal som sa tam zastaviť a nazrieť dnu. Nielen vtedy, keď sa všetko skončilo. Čo mi dalo silu kráčať ďalej? Na prvom mieste je tu viera, najmä v svätca, ktorý pochádza z môjho regiónu – pátra Pia. A potom fakt, že aj napriek ťažkostiam sme ako rodina zostali pokope,“ končí rozprávanie otec obete.

.nepodceňovať silu Zlého
Šírenie satanizmu medzi ľuďmi nenecháva ľahostajnými ani cirkev. Jednotlivé diecézy môžu s príslušným schválením cirkevnej autority menovať vlastných exorcistov, teda vyháňačov diabla.
Medzi najznámejších exorcistov sveta patrí osemdesiatdvaročný Gabriele Amorth. Dodnes je   vzhľadom na nával prípadov doslova nezastihnuteľný. Rozpomína sa na slová pápeža Pavla VI. z 15. novembra 1972 na generálnej audiencii. Vtedy pápež vyhlásil, že kto neverí v diabla, stavia sa mimo cirkvi. Keď sa Amorth neskôr rozprával s pápežom Jánom Pavlom II. o biskupoch, ktorí neveria v diabla, ten len konštatoval: „Kto neverí v diabla, neverí evanjeliu.“ Podľa Amortha sú aj svätci dôkazom existencie Zlého. Sám Páter Pio bol fyzicky napadnutý démonom, no nebolo uňho potrebné vykonať exorcizmus.
Medzi príčiny rastu vplyvu démonov zaraďuje úpadok viery. Tú potom „ochotne“ vystrieda povera. „Pre diabla je to živná pôda, z ktorej vyrastajú sekty, okultné praktiky a čarovanie z kariet,“ dodáva Amorth.

.povery, mágia, prekliatia
Niektoré slovenské diecézy už majú kňaza, ktorý je určený pre oblasť démonizmu. A sú potrební ďalší. „Nezabúdajme, že historicky sme patrili do pohanskej kultúry. Témy zlého ducha u nás žijú v poverách. K tomu sa pridružuje pôsobenie ľudových liečiteľov a rôznych babíc,“ potvrdil pre časopis Zrno Imrich Degro, dnes vicerektor kňazského seminára v Košiciach, ktorý sa týmto otázkam donedávna venoval. „Neďaleko mňa pôsobí žena zaoberajúca sa čiernou mágiou. A to sme vo veľkom meste. Ľudia to môžu zdediť alebo sa naučiť z tradovaných kníh. Niekedy stačí, že stará mama nechá vnukov pri konanom rituáli a oni sa toho chytia. Objavia v sebe zvláštne schopnosti a ľudia ich začnú vyhľadávať... Zvyšky pohanstva máme aj v nadávkach. Nebezpečnými sa stávajú, keď ide o prekliatia,“ dodáva Degro.
V iných krajinách sú vytvorené stabilné tímy. Ľudia s ťažkosťami tam môžu prichádzať, žiť s nimi a absolvovať stretnutia s kňazom, lekárom i psychiatrom. Exorcisti a ich pomocníci z celého sveta sa stretávajú raz za rok na spoločnom seminári. Pri svojej práci sa držia oficiálnej príručky katolíckej cirkvi, ktorá vyšla v roku 2001 ako Rímsky rituál s názvom O exorcizmoch a modlitbách príhovoru.
Severotaliansky Turín, mesto minuloročnej zimnej olympiády, má od júna 2006 štyroch nových exorcistov. Tamojší arcibiskup Poletto ustanovil do tejto náročnej služby zrelých kňazov bez zbytočnej reklamy. Nechce, aby sa z nich stali „celebrity“, ktoré by poznal celý svet, ukazoval na nich prstom a hovoril: „Vy ste tí, čo poľujú na diabla?“ Kto však pomoc potrebuje, určite ich nájde.

.prípad pre políciu
Kriminálne činy satanistov v Taliansku vyvolali zmeny aj v bezpečnostných zložkách. Talianska polícia nedávno vytvorila špeciálny odbor na boj so satanizmom. Jeho názov je SAS  (Squadra Anti Sette – Tím proti sektám). Tvoria ho pätnásti agenti z policajného odboru vyšetrovania a psychológovia. Cirkev tu zastupuje kňaz, ktorý je nasadený do prvej línie. Úlohou tímu je pátrať po javoch spojených s ezotericko-náboženskými skupinami a účinne ich potierať.
SAS patrí pod správu Centrálnej operatívnej služby, pretože úzko spolupracuje s mobilnými hliadkami a zbiera signály i údaje, ktoré potom analyzuje. Zatiaľ sa zameriava na najväčšie talianske mestá. Nájsť stopy je veľmi ťažké, pretože málokedy sa vyskytne zločin, ktorý by jasne poukazoval na činnosť sekty. Polícia vtedy musí preverovať získané dôkazy, či nesmerujú k vedúcim nejakých skupín. Až vtedy môže začať uvažovať nad hypotézou, že ide o skupinový zločin, v ktorého pozadí je uctievanie diabla.

.rudolf Smoter
Autor je študent žurnalistiky na Pápežskej univerzite Santa Croce v Ríme.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite