Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová skončila druhá v ďalšom slalome Svetového pohára. V americkom Killingtone viedla po prvom kole, v druhom ju po chybe predstihla Michaela Schiffrin.

František

.redakcia .časopis .bilancia

V marci tohto roka sa stal nečakane centrom mediálnej pozornosti Vatikán. Pápež Benedikt XVI. rezignoval, čo je v dejinách Katolíckej cirkvi takmer bezprecedentný krok. Jeho nástupcom sa stal José Bergoglio, 76-ročný Argentínčan talianskeho pôvodu.

Očakávania boli veľké, neistota tiež. Katolícka cirkev prežíva komplikované časy. Kresťania v mnohých ťažko skúšaných častiach sveta trpia prenasledovaním. Cirkev je často kritizovaná, že sa „neprispôsobuje modernej dobe“ a vrie to aj v samotnom Vatikáne. Bergoglio, prvý jezuita na pápežskom stolci, prijal meno František podľa svätého Františka z Assissi. A na výzvy tejto éry odpovedal tak, že sa stal zosobnením kresťanskej ľudskosti. Nový pápež často pripomína, že kresťania musia praktickými skutkami pomáhať ľuďom, inak ich viera stratí silu a hodnotu. Sám robí konkrétne kroky: znížil náklady na fungovanie pápežskej kúrie, v bývaní, obliekaní i stravovaní prejavuje osobnú skromnosť, ktorou bol známy už v Argentíne. Inicioval kontroly a reformy vo Vatikánskej banke. Vyzýva kňazov, aby žili skromne a podporovali chudobných. Zároveň určil komisiu pre riešenie problému sexuálneho zneužívania detí a sprísnil pravidlá, podľa ktorých sa Katolícka cirkev vyrovnáva s pedofilmi v radoch kňazov. Má vo zvyku osobne telefonovať či písať veriacim, ktorí sa naňho obrátia so svojimi problémami. Vyjadruje sa mierne, uvážlivo a láskavo. Vyslúžil si uznanie aj od liberálov či ateistov, jeho pápežstvo však nie je v takom kontraste k jeho predchodcom, ako by sa v záplave mediálnych titulkov zdalo. František učenie cirkvi nemení, len radí svojej cirkvi, aby pri hlásaní kresťanských právd väčšmi zdôrazňovala rozmer kresťanskej lásky, odpustenia a akceptovania ľudí. Po necelom roku Bergogliovho pôsobenia to vyzerá, že tak ako cirkev potrebovala v časoch studenej vojny charizmatického Jána Pavla II., po ňom utiahnutého intelektuála Benedikta XVI., teraz rovnako potrebuje láskavého, no morálne pevného kňaza, ktorého farnosťou je svet.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite