Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet Petra Zajaca

.peter Zajac .časopis .klub

Žijeme v čudnom čase. Z jednej strany sa ozývajú apokalyptické reči o konci slobodného sveta, z druhej samochvála, že žijeme v najlepšom z možných svetov. Pre človeka, ktorého najvyššou hodnotou je ľudská sloboda, je ponovembrový čas tak či tak vyvrcholením slovenských dejín, aj keď vie, že dnešné Slovensko nie je najlepším z možných svetov. Nie sme rozdielnou, ale rozdelenou spoločnosťou, nie sme spoločnosťou práva, ale bezprávia, ešte stále ostávajú niektorí z nás za dverami, uzavretí múrom a ohradení plotom, spoločnú budúcnosť ešte stále predurčujú naše odlišné minulosti.

Dnešný svet je rozčesnutý napoly – na rozum a city, slobodu a zodpovednosť, podnikavosť a úctu k zákonom, výkonnosť a vzdelanosť. Akoby sme si zvykli a zabudli na to, čo píše v malej, takmer neviditeľnej čitateľskej noticke Lidových novin Vojtěch Harok: „Ale človek potrebuje rozum aj cit, slobodný trh aj sociálne cítenie, nízke dane aj úctu k zákonu, eurorealistickú politiku aj trestajúce NATO, ekonomickú diplomaciu aj aktívnu podporu ľudských práv vo svete.“ Pokým naša politika degenerovala v kanibalizme vzájomného straníckeho požierania, v egoistických podrazoch, zradách a vykrúcaní krkov, zborila sa v rozpore medzi silnými slovami a slabými činmi a zmenila z verejnej služby na politickú živnosť, emancipovali sa komunisti, agenti ŠtB, xenofóbi a populisti, ktorí majú jedno spoločné: pľujú na demokraciu. Lebo sú majstri života, zbaveného zodpovednosti, ktorú radi a poslušne vložia do rúk centralistickej, represívnej štátnej moci v prospech kariéry, povýšenej nad všetko. Napokon, taký svet majú zažitý z normalizácie.
Slovensko nemôže byť najbohatším a najmocnejším štátom sveta. Môže sa však usilovať byť svetom vzájomnej žičlivosti, vzdelanosti,  úcty a rešpektu voči ľudskému životu a zdraviu, svetom právnej a sociálnej kultúry, kultúry prostredia, svetom kultúrnosti. To je najťažšia výzva novembra 1989, lebo prekračuje horizont jednej chvíle, jedného života, jedného veku.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite