Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Oceľové peklo

.časopis

Tento rok je v

Tento rok je v znamení veľkého koncertného návratu rockových dinosaurov. Popri Genesis a The Police sa pódiách objavili aj Black Sabbath.


Skupina, ktorá je od jari do jesene na svetovom turné, síce vystupuje ako Heaven And Hell, ale máloktorý rockový fanúšik pochyboval, o čo ide. O návrate Black Sabbath v zostave so spevákom Ronniem Jamesom Diom sa hovorilo už od septembra. Skupina napokon prijala názov prvého albumu, ktorý Dio s Black Sabbath naspieval. Oficiálne preto, lebo stále formálne existuje aj zostava Black Sabbath s Ozzym Osbournom, hoci má pauzu na neurčito. Ako to bolo, vedia len členovia Black Sabbath. A možno najviac Ozzyho manželka, manažérka a pravá i ľavá ruka Sharon Osbourne...

.veľká trojka
Heaven And Hell je však zrozumiteľný názov. Tento album totiž patril medzi prelomové pre Black Sabbath aj pre rockové dejiny. Keď v roku 1980 vyšiel, nikto netušil, ako to dopadne. Black Sabbath mali za sebou desaťročie, počas ktorého sa s Led Zeppelin a Deep Purple stali najvýznamnejšími predstaviteľmi hard rocku. Každá kapela z veľkej trojky pritom znela inak. Led Zeppelin sa originálne zmocnili bluesového dedičstva a Deep Purple do hard rocku organicky zapojili vplyv klasickej hudby.
Black Sabbath boli najtemnejší. Ich hudba bola valivá a ponurá, ale pestrá. Bubeník Bill Ward, basgitarista Geezer Butler a gitarista Tony Iommi nezapreli džezové i bluesové korene a monotónne hypnotické pasáže v ich skladbách prechádzali do dobrodružných vyhrávok a improvizácií. Iommi si okamžite vytvoril rozpoznateľný štýl. Paradoxne k tomu prispel pracovný úraz v lisovni plechov, keď mladý gitarista prišiel o končeky prstov na pravej ruke. Pre uľahčenie hry si začal podlaďovať gitaru, a dosiahol tak ešte temnejší zvuk. Iommiho riffy sú nesmrteľné a skladbu Iron Man si asi skúsil zahrať každý, komu sa v ruke ocitla elektrická gitara.


.ozzy a ronnie
Black Sabbath položili základ viacerých štýlov – od klasického heavy metalu po jeho extrémnejšie podoby ako death metal alebo doom metal. Ovplyvnili však aj hardcorové, punkové či stoner-rockové skupiny a dnes ich odkaz cítiť u experimentálnych zoskupení ako Sunn O))) alebo Boris.
Na tvári Black Sabbath sa podpísal aj štvrtý mušketier Ozzy Osbourne. Black Sabbath si bolo ťažko predstaviť bez spevu človeka, ktorý nazrel do hlbín pekla. Ozzy však nebol jednoduchá povaha a vzťahom v kapele neprospievalo, že jej členovia sa zabárali do alkoholového a drogového bahna.
A tak Ozzy v roku 1979 opustil Black Sabbath a na jeho miesto nastúpil Dio. Tento malý veľký muž si urobil meno v skupine Rainbow, ktorú po odchode z Deep Purple založil gitarista Ritchie Blackmore. Album Heaven And Hell predstavil Black Sabbath v inom svetle. Dio naplno využíval svoje bohatšie hlasové možnosti a do hudby i textov vniesol romantický prvok. Kedysi medzi inšpirácie Black Sabbath patril horor, teraz pribudla hrdinská fantasy. Heaven And Hell je jedným z najúspešnejších albumov kapely. Po ňom prišla ešte štúdiovka Mob Rules s novým bubeníkom Vinnym Appiceom a koncertný záznam Live Evil.
V roku 1982 Dio odišiel a založil si vlastný projekt. Do Black Sabbath, ktorí medzitým absolvovali početné personálne premeny, sa však nakrátko vrátil začiatkom 90. rokov a nahral temný album Dehumanizer.

.v plnej paráde
Black Sabbath odvtedy urobili koncertný reunion s Ozzym a uložili sa na zimný spánok. O to príjemnejšia bola správa o návrate s Diom. Heaven And Hell boli aj na Slovensku – a ak si odmyslíme podivný zvuk v inak pôsobivej košickej Steel Aréne, bol to návrat v plnej paráde. Šesťdesiatpäťročný Dio bol v úžasnej forme a vyspieval každý tón, Appice si neodpustil bubenícke sólo a Iommi s Butlerom dôstojne stáli na krajoch pódia a občas publikum odmenili úsmevom.
Odznela i novinka Shadow Of The Wind z kompilácie Black Sabbath: The Dio Years, ale inak sa najmä spomínalo. To, že sa tak dá robiť tvorivo, Black Sabbath dokázali v titulnej skladbe Heaven And Hell o boji dobra a zla v každom z nás, kde úplne prerobili dlhokánsku medzihru. Ešte prídavok Neon Knights, potom už len chytiť letiace brnkadlo od Iommiho a hajde domov. Heaven And Hell v Košiciach – zvuk peklo, hudba nebo.
 
Heaven And Hell, Košice, Steel Aréna, 26. 6. 2007.
.vladislav Gális
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite