Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet

.časopis

Orgány od väzňov Čína prestane využívať na darcovstvo orgánov telá popravených väzňov. V krajine sa budú od novembra tohto roku transplantovať už len orgány od dobrovoľných darcov. Toto vyhlásenie, ktoré predložil médiám Huang Jiefu, jeden z popredných chirurgov v krajine, zároveň oficiálne potvrdilo, že v Číne je používanie ľudských orgánov od popravených väzňov stále bežné.

Ešte pred niekoľkými rokmi to Čína popierala. Dnes aj čínske štátne médiá odhadujú, že až dve tretiny orgánov na transplantácie pochádzajú z tiel osôb popravených vo väzeniach. Nikdy nebolo celkom jasné, či títo ľudia s darcovstvom súhlasili, a ak áno, či bol ich súhlas dobrovoľný. Čína až v roku 2006 prvý raz pripustila, že orgány väzňov využíva, aj to až keď sa prevalil medzinárodný škandál – orgány čínskych väzňov sa predávali za vysoké sumy bohatým pacientom v zahraničí. Eticky sporná prax vytvárala aj medicínsky problém– orgány od väzňov bývali často napadnuté infekciami, čo negatívne ovplyvňovalo dĺžku prežitia pacientov s transplantátmi.
.mg

Násilie v Egypte stúpa, ku koncu minulého týždňa si vyžiadalo už vyše 600 obetí. Na piatok ohlásilo Moslimské bratstvo „deň hnevu“ a zorganizovalo obrovské protesty napriek hrozbe ich potlačenia.
Počet Rumunov a Bulharov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, narástol od apríla do júna o takmer 26 percent. Je ich 141 tisíc, s medziročným nárastom vyše 35 percent. Je to najväčší nárast zo všetkých národností, uvádza Národný štatistický úrad.
Imigrácia je témou aj v Austrálii. Líder opozície Tony Abbott tri mesiace pred parlamentnými voľbami zverejnil prísne opatrenia, ktorými by chcel regulovať prílev žiadateľov o azyl. Žiadatelia by podľa neho nemali dostávať povolenie trvalého pobytu, ale len dočasné víza.
Izraelský minister financií uviedol, že v Európe silnie vplyv antiizraelských lobistických skupín, ktoré hovoria o „novom apartheide“ v Izraeli a chcú krajinu ekonomicky izolovať. Odsúdil konanie, ktoré prirovnáva Izrael k situácii v Juhoafrickej republike v 80. rokoch 20. storočia.

Osobnosť: Angela Merkel/
Nemecká kancelárka sa tento týždeň chystá navštíviť miesto pri Dachau, kde stál koncentračný tábor, v ktorom väznili 200 tisíc ľudí a zahynulo ich tam 31 tisíc. Je to významný čin, lebo dosiaľ žiadny líder nemeckého kabinetu takúto oficiálnu návštevu nerealizoval.

Antiosobnosť: Jacques Verges/
Zomrel francúzsky advokát, ktorý obhajoval pred súdom ľudí ako esesman Klaus Barbie, terorista Carlos s prezývkou Šakal, ale aj Slobodan Miloševič. Mal kontakty s Červenými Kmérmi a zastupoval aj viceprezidenta z éry kambodžskej hrôzovlády.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite