Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Blíži sa koniec

.yoani Sánchez .časopis .klub

Pozerala som sa nedávno s jednou španielskou kamarátkou na dokument Elíasa Andrésa a Victorie Pregovej o prechode Španielska k demokracii. Bol to trojdielny dokument, plný detailov z obdobia štyroch rokov 1973 až 1977, čo bol čas agónie jedného caudilla a vzniku pluralistickej spoločnosti. V obrazoch a hlasoch dôležitých politických aktérov tejto doby bol analyzovaný zákon o politickej reforme, smrť generála Franca, korunovácia Juana Carlosa I. a legalizácia komunistickej strany.

Moja kamarátka, ktorá už mala 50, sa počas niekoľkých hodín nedokázala odlepiť zo stoličky. Na záver povedala vetu, ktorá mi dodáva silu: „Zažila som to, bola som na mnohých z tých miest. Ale vtedy som netušila, že prebieha nejaká transformácia.“
Možno sa niečo podobné odohráva aj u nás, na Kube. Zažívame zmenu, niečo na tomto ostrove je na pokraji nevyhnutného zániku, ale my to nevidíme, sme totiž utopení v trápeniach každodenného života. Neskôr prídu dokumentaristi a v tridsiatich minútach dajú zmysel všetkému, čo sa odohrávalo celé roky. Analytici spoja jednotlivé udalosti, ktoré sa okolo nás odohrávali a vznikne z nich história. Kubanológovia budú hovoriť, že znaky nadchádzajúceho pádu boli už nejaký čas zjavné a vyberú jeden dátum v kalendári, ktorým označia koniec.  Filmári budú celí natešení rekonštruovať bod nula a všetci, ktorí boli vtedy na svete, si budú ten deň pamätať.
Ale tá najdôležitejšia zmena nebude spočívať v pokojnej smrti jedného starca, na ktorom Kubáncom už dnes záleží čoraz menej, ani v legalizácii nejakej politickej sily, ktorá bude súťažiť s Komunistickou stranou Kuby. Najdôležitejšia zmena začala už pred duším časom  pôsobiť vnútri našich myslí. Je to síce pomalá, nesmelá a ustrašená metamorfóza, ale je to vývoj. Nevratný proces, keď za sebou nechávame veci, ktoré nám kedysi pripadali večné. Jedného dňa budeme sedieť pred televíziou, budeme sa pozerať na dokument o našej dobe, vnuci sa nás budú všeličo pýtať a my budeme mať plno reflexií, niektorí budú prekvapení, iní sebaisto dodajú, že všetko tušili.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite