Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Očami Doroty Nvotovej

.časopis

Spánok bol pre mňa odjakživa znepokojivý pojem. Vždy som odmietala spať poobede

Spánok bol pre mňa odjakživa znepokojivý pojem. Vždy som odmietala spať poobede  v škôlke a doteraz odmietam spať aj večer. V jednom filme padla veta, že človek trpiaci nespavosťou vlastne nikdy nespí a nikdy nebdie.
Keď je hore, občas mu preletí cez realitu nejaký kus sna a keď spí, spí až príliš reálne, prežíva nočné mory a budí sa spotený s vytreštenými očami na sucho v ústach a nevysvetliteľnú bolesť na duši. Tento problém má vraj jedno riešenie, okrem medikamentov, ktoré sú len riešením dočasným. Je to istá metóda spania, ktorú údajne objavili, keď skúmali dielo Leonarda da Vinci. Keď spočítali jeho diela a vyčíslili, koľko času im dokopy venoval, zistili, že nemohol spávať viac ako 4 hodiny denne.
Nechápali, ako mu mohlo po celý život stačiť tak málo spánku, až kým niekto neprišiel s nasledujúcou teóriou, ktorá má údajne korene už niekde v starej čínskej medicíne. Človek, ktorý má problém s nespavosťou alebo zlými snami, alebo si jednoducho spánok nemôže dovoliť z časových dôvodov, nejde jeden až dva dni spať vôbec. Potom si ľahne a spí pol hodiny, ale nastaví si budík, aby nespal dlhšie. O pár hodín si opäť ľahne na polhodinku. Takýmto spôsobom si naspí denne 4 hodiny hlbokého spánku, ktorý mu stačí. Keďže je totálne vyčerpaný, upadá rovno do regeneračnej fázy spánku, do fázy bez snov, žiadne strácanie času, to telo si v strachu, že mu zasa viac nedoprajú, zoberie len to, čo ozaj potrebuje a nezaoberá sa zbytočnosťami. Tento typ spania praktikujú údajne aj hollywoodski herci či rôzni top manažéri nemajúci na spánok čas. Sú dokonca ľudia, ktorí ho praktikujú a ani o tom poriadne nevedia. Ja mám tiež jednu takú kamošku. Má veľa roboty a nestíha spať. Hocikedy ju nachytám v jej kancli ako spí trebárs 10-15 minút, a potom sa čerstvá prebudí, akoby spala 8 hodín. A o pár hodín si to s prichádzajúcou únavou zopakuje znova. Tento spôsob má však, tak ako všetko dobré, jeden háčik, na ktorý som prišla v momente, keď som to chcela vyskúšať. Je to prakticky nezlučiteľné s partnerským životom za predpokladu, že partner nie je rovnaký magor ako dotyčná osoba. A tak sa aj ja, podobne ako milióny ďalších, snažím bojovať s nespavosťou normálnymi metódami, ktoré – mimo šťastného a vyrovnaného života – vôbec nezaberajú. Je trištvrte na sedem ráno a ja si idem obliecť pyžamo a ľahnúť si do postele, lebo to na mňa teraz konečne došlo.

.dorota Nvotová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite