Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet

.časopis

Obama v Berlíne Americký prezident rečnil v Berlíne, v slávnej tradícii Kennedyho či Reagana, kritici si však všimli, že prejav Baracka Obamu bol skôr vzletný než konkrétny. Ako napísali BBC News, Obama uznáva, že ľudia na svete túžia po demokracii a slobode a zaslúžia si pomoc. Neuvádza však, ako sa im dá pomôcť. Ďalšiu kritiku si prezident vypočul v súvislosti so špehovaním, ktorého sa dopúšťajú americké tajné služby voči americkým aj cudzím štátnym príslušníkom. V Nemecku, ktoré je v rámci protiteroristického systému PRISM najsledovanejšou krajinou okrem USA, je to vyhrotená téma.

Angela Merkelová tolerantne povedala, že chápe potrebu zhromažďovania informácií, keďže v dnešnom svete internet často zneužívajú nepriatelia slobody. Ale dodala, že štát musí zachovávať istú mieru. V meste, ktoré stále trpí jazvami totality a z úst kancelárky, ktorá vyrástla vo východnom Nemecku, tieto slová silno zarezonovali. Témy štátnej špionáže prehlušili aj Obamovo volanie po obmedzení jadrových arzenálov, na ktoré vyzýval.
.mg

Tento týždeň sa mali obnoviť rokovania o prijatí Turecka do EÚ, no ešte koncom minulého týždňa bol ich osud na vážkach. Nemecko bolo proti a rezervovane sa vyjadrilo aj Holandsko. Dôvodom sú surové zásahy polície v uliciach Istanbulu.
Al-Káida verbuje bojovníkov aj na území Ceuty, ktoré sa nachádza v severnej Afrike, no patrí Španielsku. Bolo tam zatknutých osem ľudí, podozrivých z toho, že hľadali džihádistických bojovníkov, ochotných nasadzovať životy v Sýrii a inde. Džihádistov robili aj z dobrovoľníkov mladších ako 18 rokov. Vo veku 48 rokov zomrel po dlhej ťažkej chorobe český undergroundový spevák, klavirista a spisovateľ Filip Topol, líder skupiny Psí vojáci. V budúcom čísle prinesieme spomienky jeho kolegov a hudobných kritikov.
Grécka vláda sa triešti. Ľavicová demokratická strana odchodom z koalície protestovala proti ukončeniu fungovania štátnej televízie, ktorého cieľom bolo ušetriť financie. Premiér Samaras trvá na tom, že opatrenie len riešilo prezamestnanosť.

Osobnosť: Miroslava Němcová/
Česko má prvú premiérku. Němcová, podľa prieskumov štvrtá najobľúbenejšia politička v krajine, môže zmieriť rozhádaných v ODS a napraviť strane renomé. Čaká ju však náročné obdobie a príležitostí na zlyhanie bude veľa.

Antiosobnosť: Muhammad Mursí/
Egyptský prezident je pri moci rok a na jeho adresu znie kritika. Egypťanom sa po Mubarakovom páde žije ekonomicky ťažšie, navyše mnohí sa boja islamizačných tendencií Moslimského bratstva, ktoré je Mursího verným spojencom.

Citát/
Miroslava Němcová: „Som presvedčená, že pri zásahu (na Úrade vlády) došlo k narušeniu ústavných princípov.“

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite