Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Treba vedieť, treba mať

.časopis .lifestyle

TREBA FILMOVAŤ: Kamera v ponorke
Ešte nám priadne nezovšedneli lietajúce kamery, zabudované do robotických vrtuľníkov na diaľkové ovládanie, a už tu máme kameru zabudovanú v malej ponorke, ktorá môže rovno do vášho iPadu prenášať video z hĺbky až dva a pol metra pod vodou. Toľko totiž meria videokábel, vedúci od ponorky do jej prijímača nad hladinou. Prijímač komunikuje cez wi-fi s iPadom alebo notebookom, kde má nainštalovanú aplikáciu na ovládanie pohybu ponorky, sledovanie podmienok okolo nej a na prácu s ôsmimi LED svetielkami i so samotnou HD kamerou. Tá sa dá nastaviť na automatické i ručné zaostrovanie, vstavaný časovač umožňuje robiť snímky v pravidelných intervaloch, takže vy sa zatiaľ môžete venovať napríklad riadeniu lode. Ak ste práve začali snívať o tom, aké si prinesiete nádherné zábery z letnej dovolenky pri mori, tak sa zobuďte, celý tento špás stojí 6 300 dolárov.   

TREBA SA PRIPRAVIŤ: Povodňové zábrany bez piesku
Po bláznivej zime, keď sa všetok napadaný sneh na horách začne topiť, nás možno čaká ešte bláznivejšia jar a vodné toky pretekajúce zo svojich korýt. Najčastejšie sa na príležitostnú protipovodňovú obranu stavajú zátarasy z vriec naplnených pieskom. Britská firma FloodSax však ponúka elegantnejšie a rýchlejšie riešenie – FloodSax Sandless Sandbags, pieskové vrecia bez piesku. Tenké biele vrecia sú naplnené biodegradovateľným polymérom, ktorý do piatich minút nasaje vodu, zväčší svoj objem a vytvorí hustú gélovú hmotu, ktorá ďalšej vode účinne zabráni, aby pretekala. Pred nasiaknutím vodou sú balíčky oveľa skladnejšie a podstatne ľahšie ako vrecia s pieskom, manipulácia s nimi je jednoduchšia a čistejšia, 30 vriec za 269,95 dolára nahradí 400 kíl piesku. Keďže absorbujú vodu, dajú sa použiť v interiéroch aj pri náhlych haváriách potrubia či práčky. Po použití sa do troch mesiacov rozložia.

TREBA SA KOCHAŤ: Výstava orchideí pri Viedni
Od utorka až do konca ďalšieho týždňa sa môžete ísť pokochať orchideami do susedného Rakúska. Kúsok za Viedňou v kláštore Stift Klosterneuburg sa koná jedna z najkrajších výstav orchideí v Európe, tento rok pod názvom Orchidey a umelecké poklady zo šiestich kontinentov. Ku kláštornej oranžérii je pristavený vykurovaný stan, takže uvidíte celkovo 1 800 štvorcových metrov zakvitnutej plochy plus exotické motýle. K výstave patria aj umelecké poklady ako sú pozlátené orchidey, zrkadlo v tvare orchidey, orchideové kino, aj možnosť orchidey si  zakúpiť. Vstupenka pre dospelých stojí 9 eur, dopraviť sa tam môžete individuálne, ale ak sa popozeráte po internete, rôzne cestovné kancelárie sem organizujú autobusové výlety. V blízkosti je reštaurácia s klasickou rakúskou domácou kuchyňou, vínne pivnice či kaviareň s domácimi múčnikmi, takže pastvu pre oči môžete zakončiť pastvou pre maškrtné jazyky.  

TREBA SI ZACVIČIŤ: Folky-polky vo Véčku
Prečo by sme mali chodiť poriadne sa vyskákať pri temperamentnej hudbe na nejakú Zumbu, cvičenie inšpirované sambou, alebo na disco aerobic a skackať na cudziu hudbu i cudzie tanečné motívy, keď všetky tie pohyby máme aj v slovenských ľudových tancoch a slovenská ľudová hudba je dostatočne inšpiratívna a zo stoličky dvíhajúca? Vďaka tanečnému pedagógovi a choreografovi Stanovi Marišlerovi a iniciatíve SĽUK-u vznikol originálny slovenský fitness štýl Folky-polky, ktorý je spojením ľudového tanca a cvičenia. Kombinuje dynamické prvky ľudového tanca s aerobikovými pohybmi v rytme chytľavej ľudovej hudby. Nepotrebujete tanečného partnera ani predošlé roky, odtancované vo folklórnom súbore, stačia tenisky či tanečné tretry a pohodlné športové oblečenie. Cvičí sa každý utorok o 19.00 už od septembra minulého roka, ale teraz sa cvičenie presunulo z Rusoviec do centra Bratislavy do V-klubu.

TREBA KOMBINOVAŤ: Harmónia a kontrast materiálov v Nitre
Veľtrh Nábytok a bývanie na výstavisku Agrokomplex v Nitre (5. až 10.3.) aj tento rok zatraktívni už 16. ročník výstavy Fórum dizajnu, ktorú organizuje Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave. Po predošlých dvoch ročníkoch, keď téma výstavy obmedzovala tvorcov použitým materiálom, textilom a drevom, je tentoraz materiálová pestrosť a kombinácia, naopak, podmienkou. Mottom výstavy je totiž Harmónia a kontrast – kombinácia materiálov v interiéri a jej cieľom je ukázať rôzne  prístupy dizajnérov a študentov dizajnu k možnostiam, ktoré ponúkajú súčasné materiály a technológie ich spracovania. Najzaujímavejší exponát, respektíve autor alebo škola získa Cenu Fóra dizajnu aj možnosť usporiadať v nasledujúcom roku samostatnú prezentáciu v priestoroch výstavno-informačného bodu SCD Satelit. Minulý rok ju dostal Michal Hanula za závesné svietidlá Kučeravé a Hniezdo a nádoby Komíny.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite