Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Svet

.časopis

Nútené potraty v Číne
Čína zažila škandál, ktorý prenikol aj za jej hranice. Dvadsaťsedemročná Feng Ťia-mej, obyvateľka mesta An-kchang, bola prinútená ísť na interrupciu v siedmom mesiaci tehotenstva. Ženu doslova uniesli ľudia z tamojšieho výboru pre plánovanie rodiny a v nemocnici jej potom zdravotníci urobili interrupciu. Ona a jej manžel totiž údajne nemali peniaze na zaplatenie pokuty 40-tisíc jüanov, čo je v prepočte okolo 5-tisíc eur, za štátom nepovolené druhé dieťa, hoci už majú spolu päťročnú dcérku. Vzápätí manžel Feng Ťia-mej zverejnil na internete zúfalú fotografiu, na ktorej je jeho manželka po interrupcii a jej dieťa, legálne zavraždené na povel čínskeho štátu.
Nasledovalo také pobúrenie, že úrady boli prinútené konať. Zoči-voči komentárom na internete, ktoré porovnávali tento čin so zverstvami nacizmu aj japonského fašizmu, sa už zrejme nebolo možné tváriť, že sa nič nedeje. Mladá žena dostala úradné ospravedlnenie a trom úradníkom z radnice pozastavili výkon funkcie.
Je to neprimerane nízky trest a navyše si treba pripomenúť, že vynútené interrupcie v Číne nie sú výnimočné udalosti. Už samotná prax vykonávania interrupcií sa tu považuje za realizáciu štátnej politiky jedného dieťaťa. Čínska legislatíva sa síce v roku 2006 rozšírila o zákon proti selektívnym interrupciám, vykonávaným na základe zisteného pohlavia nenarodeného dieťaťa, selektívne interrupcie však pretrvávajú, keďže najmä na čínskom vidieku sú synovia vítaní a preferovaní, kým dievča sa považuje skôr za bremeno. Preto sa v Číne rodí každý rok viac chlapcov ako dievčat.
„Prípad Feng Ťian-mej jasne ukazuje, že politika jedného dieťaťa vyvoláva každodenné násilie voči ženám,“ uvádza sa vo vyhlásení čínskych aktivistov združených na americkej pôde v skupine All Girls Allowed. Na stránke organizácie All Girls Allowed sa možno dočítať alarmujúce čísla. V Číne sa každý rok vykoná 13 miliónov interrupcií, priemerne je to 35-tisíc interrupcií denne. Vyše 27 percent žien do veku tridsať rokov už podstúpilo interrupciu. Podľa údajov All Girls Allowed bola v roku 2000 vyše polovica umelých potratov výsledkom „výberu“ na základe pohlavia. Pritom je až podivuhodné, ako málo sa na  Západe kritizuje čínska politika jedného dieťaťa a odsúdeniahodné praktiky, aké z nej vyplývajú.
.mg

Grécky otáznik

Minulý týždeň sa Grécko pripravovalo na parlamentné voľby, ktoré s  napätím očakávala Európa a vlastne celý svet. V májových voľbách zvíťazila konzervatívna Nová demokracia, ktorá podporuje zahraničnú pomoc, na druhom mieste bola Syriza, ktorá pomoc odmieta. Vládu nezostavil nikto. Podľa predvolebných odhadov verejnej mienky sa teraz víťazstvo prisudzovalo tzv. proeurópskym stranám.
.mg

Bez Asada?

Násilie v Sýrii už dostalo nálepku občianskej vojny, no riešenie stále nevidieť. O budúcnosti krajiny bez prezidenta Asada uvažujú viaceré krajiny. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí minulý týždeň prekvapivo informovala, že „o politickej transformácii Sýrie po odchode Bašára Asada hovorí so Spojenými štátmi aj Rusko. To vzápätí poprel ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Dodal, že budúcnosť Sýrie je vecou Sýrčanov.
.mg

Samé dlžoby

V piatok oznámila španielska centrálna banka, že od roku 2008 došlo k zdvojnásobeniu španielskeho štátneho dlhu. Ku koncu prvého štvrťroku sa celkový dlh – zadlženosť centrálnej vlády, regionálnych vlád i miestnych samospráv – vyšplhal na 72 percent HDP. V tom istom štvrťroku 2011 predstavovala 65 percent HDP. Banka predpovedala, že koncom roku dosiahne toto číslo až 85 percent HDP.
.mg

Romney a Obama

V americkom štáte Ohio odzneli dva odlišné prejavy na tému ekonomiky. Jeden predniesol republikánsky kandidát na prezidenta Mitt Romney, druhý úradujúci prezident Barack Obama. Obama tvrdí, že škrty v štátnych výdavkoch by krajine ublížili, Romney presadzuje šetrenie na štátnej úrovni. Romney vyhlásil, že Obama mal šancu posunúť ekonomiku za tri a pol roka svojej vlády vpred.
.mg

Sto miliárd libier

Krátko pred gréckymi voľbami britská vláda a centrálna banka oznámili, že napumpujú do bankového systému krajiny viac ako sto miliárd libier. Guvernér Bank of England Mervyn King vo štvrtok večer povedal, že krajina spustí program poskytovania lacných dlhodobých úverov bankám, aby ich povzbudila požičiavať podnikom a spotrebiteľom. Dodal zároveň, že centrálna banka bude aktivovať poskytovanie núdzovej likvidity.
.lk, sita
 

David Cameron/
Tridsať rokov ubehlo od konfliktu Veľkej Británie a Argentíny pre súostrovie, ktoré Briti nazývajú Falklandy a Argentínčania Malvíny. Britský premiér sa vyjadril, že argentínska vláda sa dopustila agresie a že Británia sa vždy postaví na obranu súostrovia.

Angela Merkel/
Nemecký parlament si vo štvrtok vypočul z úst svojej kancelárky pravdu, ktorá pre nikoho nie je novinkou. „Ani sily Nemecka nie sú neobmedzené.“ Nemecko nemôže zachrániť Európu. Kancelárka nezabudla zdôrazniť odhodlanie postupovať „na našej ceste k politickej únii“.

Aun San Su Ťij/
Barmská politička, nositeľka Nobelovej ceny za mier začala návštevu Európy na výročnom zasadnutí Medzinárodnej organizácie práce (ILO) v Ženeve. Vyzdvihla otváranie barmskej ekonomiky a zahraničné investície, upozornila však, že by mali prispievať k zlepšovaniu demokracie.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite