Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

RÁDIA Precedens pre licenčnú radu?

.časopis

Rada pre vysielanie a

Rada pre vysielanie a retransmisiu riešila minulý týždeň nečakaný problém. Najvyšší súd po viac ako roku zrušil jej rozhodnutie o udelení frekvencie jednému menšiemu regionálnemu rádiu.

Konkrétne išlo o Rádio Beta v Bojniciach, ktoré pôsobí v regióne už vyše desať rokov. Licenčná rada mu koncom roka 2005 udelila novú licenciu, aby mohlo pokračovať vo vysielaní. A toto rozhodnutie teraz zrušil Najvyšší súd, keď vyhovel odvolaniu jedného z konkurentov Rádia Beta. Dôvodom boli nejasné kritériá, na základe ktorých udelila Rada novú licenciu. Hoci v tejto kauze ide o malé miestne rádio, môže sa vytvoriť nový precedens.
Doteraz sa nestalo, aby Najvyšší súd zrušil rozhodnutie rady o udelení licencie alebo frekvencie. Pritom už viackrát sa niektorí vysielatelia sťažovali, že rozhodnutia Rady sú nepreskúmateľné, pretože bývajú nedostatočne odôvodnené. Aby sa predišlo neistote na trhu, regulačná rada by mala prijať jasnejšie kritériá v licenčných konaniach. Až doteraz bolo rozdeľovanie frekvencií takmer ľubovoľné a uchádzači napríklad nevedeli, ktoré frekvencie sú vyčlenené pre regionálne rádiá, a ktoré môžu slúžiť pre celoplošné vysielanie. Aj preto sa viackrát stáva, že na frekvencii, kde ešte nedávno vysielalo populárne miestne rádio, si dnes naladíte celoslovenskú stanicu, a naopak. Toto by sa v budúcnosti diať nemalo – v prípade, ak rozhodnutie súdu splní svoj účel a licenčná rada určí jasné kritériá v ďalších konaniach.
.juraj Koiš,
RadioTV.sk
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite