Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Treba vedieť, treba mať

.časopis .lifestyle

TREBA PESTOVAŤ: Bez pôdy a s minimom vody
Princíp hydropónie, teda pestovania rastlín bez pôdy, len vo vodnom roztoku, rozvinuli japonskí vedci ďalej a povedali si, že treba ušetriť aj tú vodu. Vytvorili hydromembránu, zloženú z vodorozpustného polyméru a hydrogélu, ktorý sa používa na absorbciu tekutín v plienkach. Voda, v ktorej sú potrebné živiny, sa vďaka vrchnému filmu neodparuje, takže jej treba o 90 % menej. A naopak, cez film sa do nej nedostanú zvonku patogény, baktérie a vírusy, takže nie sú potrebné ani pesticídy. Túto technológiu, zvanú film farming, sa teraz snaží rozšíriť do sveta dubajská firma Argicel, ktorá novátorským farmárom sľubuje rýchlu návratnosť investícií a na svojej stránke ponúka návod, ako za 60 dní vybudovať film farmu. K zemi a vode je to šetrné, ale čo na to bioaktivisti?

TREBA KŔMIŤ: Správnu mačku správnym jedlom
Ak niekto kŕmi viac mačiek, či už dobrovoľne, alebo preto, že jeho mačku chodia vyžierať na dvor mačky z celého okolia, konečne si môže vydýchnuť. Gate Feeder je vynález, ktorý zabezpečí, aby sa k pripravenej miske dostala len mačka, ktorej je jedlo určené. Miska je skrytá za pevnými dvierkami v malej škatuľke, do ktorej sa zmestí mačacia hlava a kúsok pliec. Dvierka sa otvoria len mačke s obojkom, ktorý má v sebe čip na jej jednoznačnú identifikáciu. Vyžerači zostanú za dvierkami. Ak má mať mačka špeciálnu diétu, či musí mať v potrave lieky, je to vecička celkom užitočná. Ak ste sa zaradovali, že by ste niečo podobné potrebovali aj pre vašich psíkov či inú zverinu pobiehajúcu po dome a dvore, zadržte. Gate Feeder je koncipovaný len pre mačky.

TREBA SA HRAŤ: S legom a s papierom
Lego je nepochybne inšpiratívna hračka nielen pre celé generácie detí. Mnohí dospelí sa  neprestanú hrať nikdy a používajú tie farebné tehličky na rôzne umelecké a tvorivé projekty, ďalší ho všakovako kopírujú či vylepšujú. Krásnou ukážkou, ako sa dá použiť celkom novým, neošúchaným spôsobom, je nápad dizajnérov okolo amerického projektu MUJI. Tí spojili lego s papierom a vytvorili šesť súprav, z ktorých si deti môžu vytvoriť podľa návodu z predkreslených hárkov zvieratká, domáce i exotické, autá, lietadielká, vrtuľky, dokonca aj vianočné ozdoby. Každá súprava obsahuje legové kocky, papier a návod, ako si zhotoviť vzorový model a potom pustiť vlastnú fantáziu na špacír. K práci s touto hračkou treba ešte dokúpiť špeciálnu dierkovačku, ktorá vyrába dierky s rozmerom presne sediacim na lego.

TREBA ZARECITOVAŤ: A vidieť Hviezdoslavov Kubín
Kto vyrastal v slovenskej škole, zaiste nezabudne na recitačné súťaže. Ak mal šťastie na tvorivú učiteľku, možno to nebol až taký traumatizujúci zážitok. Pre niekoho to však musela byť aj zábava či dokonca výzva, keď jedna z nich pretrvala až dodnes. Celoštátne kolo postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe detských recitačných kolektívov a divadiel poézie – 58. Hviezdoslavov Kubín sa síce uskutoční až v júni, práve v týchto dňoch sa však po celom Slovensku konajú regionálne kolá. Odrecitované už majú v Trnave aj Starej Ľubovni, 19. 4. si môžete ísť zaspomínať na detstvo a zistiť, kam sa súťaž posunula v Topoľčanoch i v Uhrovci, v ďalších okresoch sa bude recitovať až do polovičky mája. Viac informácií na nocka.sk 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite