SuperBowl 46

.denis Schwartz .časopis .šport

Prvý februárový víkend v Indianapolise hráči New York Giants vyhrali štvrtýkrát v klubovej histórii SuperBowl (SB), cenu pre šampiónov ligy amerického futbalu.

Zápas proti víťazom konferencie AFC, New England Patriots, bol reprízou nezabudnuteľného finále spred štyroch rokov. Vtedy Giants nedovolili Patriots v zápase hranom v Arizone skompletizovať sezónu bez prehry a šokujúco získali Lombardiho trofej.

.tom a Bill
Finále sezóny 2011 sa hralo na štadióne Indianapolis Colts, no pre miestnych fanúšikov hráčov s podkovami na prilbách to bola  po nevydarenej sezóne len slabá útecha. Ovplyvnilo ju dlhodobé zranenie najväčšej hviezdy tímu a celej NFL Paytona Manninga. Rozohrávač (quarterback) sa musel ešte pred jej začiatkom podrobiť operácii krku. Nakoniec neodohral ani jeden zápas, Colts prehrali okrem dvoch všetky ostatné a vyhrali právo prvého výberu v drafte pred budúcou sezónou.
Výpadkom Colts sa otvorila v AFC (American Football Conference) cesta do playoff pre konkurenčné tímy. Patriots vyhrali svoju Východnú divíziu, Baltimore Ravens Severnú, Houston Texans Južnú a Denver Broncos Západnú. Šesticu úspešných doplnili Pittsburgh Steelers a Cincinnati Bengals.
V úvodnom kole si Houston poradil s Cincinnati a Denver prekvapil Pittsburgh. Do finále konferencie však nakoniec ani jeden z nich nepostúpil. Dve najvyššie nasadené mužstvá využili výhodu domáceho prostredia, zraneniami zdecimovaný Houston neuspel v Baltimore a magická sila najnovšieho kultového hrdinu Ameriky Tima Tebowa nepomohla Denveru. Patriots – Ravens bolo finále AFC, napínavé do poslednej sekundy.
Ľahký kop za tri body však Ravens šokujúco nepremenili, a tak Tom Brady a spol. vyhrali desiaty zápas za sebou, čím si lístky do SuperBowlu 46 zaslúžili. Pre trénera Billa Belichicka a quarterbacka Bradyho piaty spoločný SuperBowl v kariére, tri z nich vyhrali a o štvrtý ich pripravili Giants vo februári 2008. Do Indianapolisu sa vybrali odplatiť trpkú prehru, o ktorej dodnes  fanúšikovia Patriots vôbec nepočúvajú radi. Tom a Bill sa v novembri stali duom (tréner + quarterback) s najvyšším počtom víťazstiev v NFL.

.tom a Eli
Druhá polovica klubov hrá v NFC (National Football Conference). Sezóna patrila víťazom SB spred roka, Green Bay Packers. Zeleno-žltí z Wisconsinu hrali fenomenálne. Vyhrali prvých trinásť zápasov, zdalo sa, že sú neporaziteľní. Až Kansas City Chiefs našli recept na hru dirigovanú najužitočnejším hráčom roka Aarona Rodgersa a zrušili sen Packers na sezónu bez prehry.
Svoju Severnú divíziu však poľahky vyhrali a spolu s prekvapením ročníka San Francisco 49ers (víťazi Západnej), New Orleans Saints (Južnej), Giants (Východnej divízie), Detroitom Lions a Atlantou Falcons vyplnili pavúka konferenčného playoff. V úvodnom kole nemali Falcons šancu v New Yorku a Saints si doma poradili v divokom zápase s hráčmi z Detroitu pri ich návrate do playoff po trinástich rokoch.
San Francisco v semifinále konferencie porazilo na domácom ihrisku New Orleans a Giants vycestovali do Green Bay prekvapiť všetkých okrem seba. Domáce „syrové hlavy“, ako sa prezývajú, nemali proti rozbehnutým Newyorčanom šancu, a tak sa finále NFC hralo na západnom pobreží. Giants neboli v San Franciscu favoritmi, no v porovnaní s hráčmi 49ers preukázali viac skúseností z vyraďovacích zápasov a v predĺžení si vybojovali druhú miestenku do finále. Tom Coughlin (tréner) a Eli Manning (rozohrávač) si tak zopakovali svoju doteraz jedinú majstrovskú sezónu.
.história sa zopakovala
Tak ako v sezóne 2007 – 08 Patriots dominovali AFC, no Giants sa zo svojej konferencie dostali do playoff v úplnom závere základnej časti. Museli vyhrať posledné dva zápasy, aby sa vôbec mohli do turnaja o SuperBowl dostať. Zápasy proti rivalom z New Yorku (Jets) a Východnej konferencie NFC (Dallas Cowboys) zvládli a dostali sa na víťaznú vlnu.
Tá sa začala vlastne už prehratým zápasom proti Green Bay. Aj v roku 2007 prehrali doma, a to  s najlepším tímom základnej časti, vtedy neporazenými Patriots v poslednom týždni pred playoff, a aj tohtosezónny zápas proti Green Bay bol vyrovnaný. Oba sa skončili rovnakým skóre – 35:38 – a spôsobili, že modro-bieli začali veriť, že história sa môže zopakovať. Vtedy aj teraz postúpili do zápasu o večnú slávu výhrou vo finále konferencie o tri body na ihrisku súpera v predĺžení.

.SB 46
Pred indianapoliským vyvrcholením sezóny sa hovorilo a písalo najmä o dvoch témach. Dokážu Patriots, no najmä tréner Belichick a Brady, vrátiť Giants historickú prehru zo SuperBowlu 42? A bude jedna z hviezd Patriots, Rob Gronkowski, v takom zdravotnom stave, aby bol plnohodnotnou súčasťou tímu?
New England sú pod vedením Belichicka známi inováciami. Aktuálny ročník nebol výnimkou. Útočnú hru založili na práci dvoch „tight endov“, špeciálnych hráčov schopných plniť niekoľko úloh, a nie jednu, ako je v športe normou. Vedia blokovať, keď sa zvolí hra po zemi, no musia byť schopní chytať lopty najmä v strede súperovej obrany, keď sa útočí prihrávkami. Obyčajne majú tímy na tejto pozícii na ihrisku len jedného hráča.
Patriots vyvinuli hru s dvoma a duo Hernandez - Gronkowski prekonávalo rekordy. Dominovali, lebo súperi neboli stavaní na potrebu sústrediť sa na bránenie dvoch mohutných hráčov v strede obrany. Keď si Gronk, ako ho prezývajú, vo finále konferencie poranil členok, musel dva týždne medzi zápasmi dookola odpovedať na otázku, či bude hrať.
Hral, no nemohol byť vo forme, v akej hral počas sezóny. Zranenie mu zabraňovalo v efektívnom pohybe a Brady mu za celý zápas adresoval len tri pokusy o prihrávku. Svoju najväčšiu zbraň teda Patriots nemohli  používať naplno.
Giants sa, na druhej strane, na všetky tri svoje hlavné zbrane mohli úplne spoľahnúť. Eli Manning vyrástol z tieňa slávnejšieho brata a počas celej sezóny otáčal zápasy v ich koncoch presnými prihrávkami na trio mladých krídelníkov. Hakeem Nicks, Mario Manningam a Victor Cruz ponúkali Giants možnosť kedykoľvek prihrať na akúkoľvek vzdialenosť a pozíciu na ihrisku – podľa toho, kde sa práve pohybovali slabší obrancovia súperov. Ich rýchlosť a isté ruky dokázal Manning využiť, prihrávka na Mannighama počas posledného útoku vojde do dejín krásnych pasov finále NFL.
Treťou silnou stránkou tímu z New Yorku boli štyria obrancovia, tvoriaci prvú obrannú líniu. Ich úlohou je dostať sa čo najčastejšie k rozohrávačovi súpera, zneistiť ho, položiť na zem, jednoducho, znemožniť mu efektívne rozhadzovať loptu spoluhráčom. Justin Tuck, Osi Umenyora, Mathias Kiwanuka a Jason Pierre-Paul vynikali schopnosťou preniknúť cez líniu súperov a posadiť quarterbackov na zadok.
Vyrovnaný SuperBowl, ktorého polčasovú prestávku vyplnila znova hviezda šoubiznisu (tentoraz Madonna) a cena za reklamný spot bola opäť závratná (tentoraz 3,5 milióna USD) sa tak rozhodoval v detailoch v záverečnej štvrtine. Eli Manning dirigoval svoj útok takmer cez celú dĺžku stoyardového ihriska v posledných minútach a zakončil ho touchdown Brandona Jacobsa po behu s loptou medzi obrancami. New York viedol 21:17 a do konca zostávala necelá minúta.
Brady síce zaznamenal uprostred zápasu šestnásť úspešných prihrávok za sebou – rekord zápasov o Lombardiho trofej – no keď mal na záverečnú zmenu skóre necelú minútu, neuspel. Aj preto, že Gronkowski nebol celkom fit, aj preto, že obranná línia Giants ho dostávala pod tlak. A možno preto, že to tak jednoducho malo byť a história sa mala zopakovať.

Autor je športový spolupracovník .týždňa.