Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Joe Biden sa stal 46. americkým prezidentom.

Ušami Michala Kaščáka

.časopis .ostatné

Chcel som napísať rozhorčený článok o politike, ale nevládzem, únava už prechádza do apatie. Politici priniesli v uplynulých dňoch príliš veľa sklamaní – čo je najhoršie, hlavne z tej slušnejšej časti.

Chcel som napísať rozhorčený článok o politike, ale nevládzem, únava už prechádza do apatie. Politici priniesli v uplynulých dňoch príliš veľa sklamaní – čo je najhoršie, hlavne z tej slušnejšej časti.
Víťazom je Slota, gratulujem mu. Myslel som si, že takíto ľudia môžu mať percent, koľko chcú, budú nepoužiteľní, lebo ostatní by sa hanbili s nimi spolupracovať. Naopak – chytajú sa aj tí, čo nemusia. Našťastie, z pohľadu všehomíru je to jedno. Napriek deklaráciám o nemennosti sa svet mení, z môjho pohľadu k lepšiemu. To nezmení žiadny politik, politický smer či móda (aktuálne je najviac trendy nacionalizmus, je to ako keď sa vracajú príšernosti v obliekaní vrátane osemdesiatych rokov – poznáte niečo horšie ako plesnivé rifle či mrkváky a do toho účes „Skuhravý“?) So skladateľom Mišom Ničíkom som raz sedel v kaviarni Krym, rozprávali sme sa o hudbe a politike, bolo to za vrcholného obdobia mečiarizmu.
Ja som bol pesimista, Mišo optimista. Možno som tu už o tom písal, bol to totiž mimoriadne dôležitý rozhovor. Na moje sťažnosti Mišo povedal, že môžeme byť najšťastnejší ľudia na svete. Sme krajina, od ktorej nič nezávisí – to je šťastie pre celú zemeguľu, môžeme si tak dovoliť aj Mečiara či Slotu – čo tam po tom, naša nedôležitosť chráni svet i nás tu doma. Veď, viete si predstaviť, že by bol Fico v niečom pre svet významný? Brrr! My si užijeme všeličo, ale aj z toho sa dá vyťažiť. Minimálne aj mladá generácia môže zažiť, aké je to hanbiť sa za svojich politikov, my sme si toho užili až-až. Nedôležitosť oslobodzuje. A to aj v umení, môžeme robiť čokoľvek, môžeme sa aj tvorivo mýliť – a čo? Politický tlak (ak si ho vôbec pripustíme) spôsobí tvorivý protitlak a vo výsledku sa nemusíme snažiť nadbiehať ničomu, iba si plniť svoje sny. Svetu to bude jedno, domáce umelecké médiá v podstate neexistujú, ak aj, tak ich sila je minimálna. Umelci môžu byť najslobodnejší na svete a okrem Stanislava Pánisa nepoznám v hudbe nikoho, kto by mal problém s Bartókom, Másfélom, paprikášom či skvelou maďarskou wilmoškou. Priznávam, s tým optimizmom sa trochu dorábam. Našťastie – s Mišom Ničíkom som sa dohodol, že je čas na ďalšie stretnutie. Vidíte, ako nám pomáhate, milí politici?

.michal Kaščák
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite