Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hyperloop na Slovensku

.michal Novota .spoločnosť

Prelomový koncept dopravy, supermoderný „vlak“ jazdiaci v uzavretej tube nadzvukovou rýchlosťou, bude premávať aj z Bratislavy. Vo Viedni bude za osem minút.

Hyperloop na Slovensku SpaceX/AP/SITA

Správu o Hyperloope na Slovensku sme v noci priniesli ako prví. Hneď potom nám Dirk Ahlborn a jeho zástupca Bipop G. Gresta poskytli exkluzívny rozhovor, ktorý celý prinesieme v tlačenom vydaní .týždňa.


Hyperloop na Slovensku je potvrdený. Skoro ráno nášho času to ohlásil Dirk Ahlborn, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Hyperloop na technologickej konferencií South by Southwest v texaskom Austine. Definitívne potvrdil, že prvý Hyperloop bude okrem Kalifornie aj na Slovensku.

„Priamo na pódiu Ahlborn oznámil dve trasy Hyperloopu z Bratislavy – smerom na Viedeň a na Budapešť. A šibeničný termín dokončenia – 2020.“

Hyperloop je revolučný koncept dopravy. Supermoderný „vlak” jazdiaci v uzavretej tube s nízkym tlakom bude schopný dosiahnuť rýchlosť až 1 200 km za hodinu. Keď počas Ahlbornovej prezentácie zaznelo sálou v Austin Convention Center Slovensko, v miestnosti, v ktorej mohlo sedieť niekoľko tisíc ľudí, zostalo prekvapené ticho. Nevedno, či účastníci hľadali v podvedomí mapu sveta alebo nemohli uveriť vlastným ušiam.

Ahlborn na obrazovke premietol slide, kde sa vystriedalo viacero hláv štátov, s ktorými Hyperloop rokoval. Prezidenti, princovia, šejkovia, na ďalšom sa v stĺpcovom grafe zjavilo na prvom mieste Slovensko. A ako hlavný dôvod výberu fakt, že Slovensko je podľa Svetovej banky politicky najstabilnejšia krajina v strednej Európe. Hyperloop asi nevie o tom, aké peripetie momentálne zažíva slovenská politická scéna. Zbytočne sme to nepripomínali.

„Pýtali sme sa, s kým na Slovensku rokovali. Hovorili o dvoch rezortoch, ministerstve dopravy a hospodárstva. V oboch prípadoch nešetrili slovami chvály na ústretovosť.“

Dirkovi Ahlbornovi sa u nás očividne páčilo. Chválil ľudí, na ktorých narazil. Osobitne ho zaujala nevyužitá masa študentov a mladých profesionálov. Univerzity, ktoré nemajú do čoho pichnúť a veľké značky, ktoré už krajine dôveru dali – najmä v automobilovom priemysle. Nezabudol povedať, že o inovatívnom potenciáli ľudí na Slovensku ho presvedčil aj odvážny projekt AeroMobil. Ak by ste včera chceli počuť pár viet o tom, akú svetlú budúcnosť má Slovensko, nikoho optimistickejšieho by ste vo vesmíre nenašli.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite