najčítanejšie

  1. Úspech srdca
    prečítané 1829x
  2. Problém Daniela Lipšica
    prečítané 871x
  3. Každý deň zápasím o pokoru
    prečítané 823x
  4. Strieľal na Heydricha
    prečítané 693x
  5. Lipšicova nová strana
    prečítané 649x

články

rss

A just vám dáme Kulicha

O soche Svätopluka na Bratislavskom hrade, o jeho tvorcovi a o tom, či nám vôbec chýbajú sochy, sme sa rozprávali s kunsthistoričkou Beatou Jablonskou.

.tomáš Gális

2. máj 2010 | prečítané 1208x | reagovali 2 ľudia

...pokračovanie nájdete v aktuálnom čísle na stánkoch

.vstup do on-line vydania.

priemerné hodnotenie: 3.3  ~  hodnotilo: 23
 
1 2 3 4 5

ohodnoťte článok od 1 do 5

Diskusia (2)

  1. .ďakujem od .tez | 19. jún 2010 21:36

    Srdečne a bez pátosu ďakujem .týždňu i Vám Tomáš, Eva, Juraj za príspevky o dianí v našej kultúre, kiež by ich bolo viac. :)

  2. .nie sme zbytocne zli k majstrovi Kulichovi? od .bohus Uleteny | 5. jún 2010 00:21

    Pozrime sa na aj na inych normalizacnych autorov. Napriklad majster Tibor Bartffay - tvorca velkych diel, ako byvala socha Lenina v Nitre pred tamojsim stankom kultury, byvale susosie Klementa Gottwalda na niekdajsom Gottwaldovom namesti - dnes namesti Slobody, ktore bolo po kompozicnej stranke dostojnou replikou susosia J. V. Stalina na Letnej v Prahe a ine. Su to skutocne velke diela, ktorych velkost mozno merat uplne exaktne - na metre kubicke. Diela sa odstranili, pred rokmi v Smotanke nam majstra Bartffaya predtavili bavici pan Noga s panom Skrucanym ako vynimocneho cloveka a majster zacal tvorit opat - konecne slobodne s novym elanom. Ved nova doba a demokracia nie je iba pre vyvolenych, je pre vsetkych, aj pre majstra Bartffaya. Je potesitelne, ze majster nespachal "ohavny zlocin", ako autor spominaneho Stalinovho susosia a nesiahol si od hanby na zivot. Svojimi novymi dielami predviedol univerzalnost svojej tvorivosti. Koniec - koncov ved ani v minulosti netvoril diela iba poplatne dobe, v impozantnej karikature - sturovske susosie na namesti Ludovita Stura v Bratislave ukazal, ze ani humor mu nie je cudzi a to v tazkej normalizacnej dobe. Nebudme teda zbytocne zli ani k majstrovi Kulichovi, dajme aj jemu priestor pre skutky kajucnosti. ...a ako sa moze umelc vyrovnats vlastnou minulostou lepsie, ak nie novou tvorbou? Svoj komentar koncim optimisticky, parafrazou kedysi najznamejsieho hesta (Stalin, Gottwald, Siroky - nech nam vladnu naveky! Hura!): "Bartffay, Kulich, Siroky - nech z nas ziju naveky! Hura!"

Komentáre do diskusie môžu pridávať len predplatitelia Piana. Zaregistrovať sa môžete tu.


Redakcia si vyhradzuje právo vymazať príspevky, ktoré obsahujú vulgárne či rasistické výrazy, a tiež tie, ktoré sú osobným útokom na redaktorov a spolupracovníkov .týždňa.

Inzercia  Newsletter  RSS  Predplatné  Články z tlačených vydaní  Kontakty

Copyright © 2009 - 2012 Vydavateľstvo W Press a.s., Partizánska 2, 811 03 Bratislava, Slovensko / ISSN: 1336-653X

Design and Technology by MONOGRAM