Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.film
Forman v troch obrazoch

Forman v troch obrazoch

.františek Gyárfáš .kultúra .film

V piatok trinásteho zomrel vo veku 86 rokov najslávnejší československý režisér, scenárista i herec Miloš Forman. Jeho cesta k svetovej sláve nebola ani jednoduchá, ani krátka.

Dubčekova temná hodina

Dubčekova temná hodina

.eva Čobejová .kultúra .film

V tomto asi panuje zhoda: mali by sme mať dobré filmy o Štúrovi,  Štefánikovi či Dubčekovi. Mal by do nich štedro investovať štát aj verejnoprávna televízia, aby to naozaj stálo za to.

Liek menom blues

Liek menom blues

.peter Bálik .kultúra .film

Hudobné dokumenty majú úspech, ale málokto zo slávnych hudobníkov otvoril svoju dušu vo filme až tak, ako Eric Clapton. Ten film sa volá Génius na strunách.

Filmový Berija: panák brodící se v krvi

Filmový Berija: panák brodící se v krvi

.ondřej Štindl .echo24 .kultúra .film

Ruské ministerstvo kultury v lednu zakázalo projekce filmu Ztratili jsme Stalinaskotského režiséra Armanda Iannucciho, podle ministra Vladimira Medinského se tak stalo z morálních důvodů, protože „mnozí starší občané by film mohli považovat za urážlivé zesměšňování sovětské minulosti“.

Spielbergova oslava namiesto pomníka

Spielbergova oslava namiesto pomníka

.juraj Malíček .kultúra .film

Film Ready Player One: Hra sa začína opája nielen opulentnou výpravnosťou a akciou, ale v druhom pláne divákovi podsúva aj kvízový zábavný rozmer – akože hádaj, na čo odkazujem, z čoho citujem, čo parafrázujem. Ak pozná odpovede, bude to pre neho najlepší film svojho druhu.

Obrácení Antonína Blaníka

Obrácení Antonína Blaníka

.jiří Peňás .kultúra .film

Jak říkal Zdeněk Nejedlý, řekni mi, občane, co si myslíš o husitském revolučním hnutí, a já ti povím, jak si stojíš politicky. To samé platí o Tondovi Blaníkovi: Řekni mi, jestli víš, o koho a o co jde a jak se ti líbí, a já ti povím, jaké je v české společnosti tvé místo.

Pavol, ten apoštol

Pavol, ten apoštol

.anton Vydra .kultúra .film

Je nepochybne jednou z najvýraznejších osobností raného kresťanstva. Apoštol, ktorý nikdy nesedel pri nohách Ježiša z Nazaretu, nesprevádzal ho na jeho cestách z dediny do dediny, nevidel ho umierať na kríži. A aj tak sa stal jeho najvýrečnejším ohlasovateľom.

Zaslúži si Podoba vody Oscarov?

Zaslúži si Podoba vody Oscarov?

.františek Gyárfáš .juraj Malíček .peter Bálik .kultúra .film

Po odovzdaní Oscarov sa vyrojili hlasy, že hlavnú kategóriu vyhral najslabší z nominovaných filmov, v podstate plagiát a gýč. Oslovili sme troch filmových publicistov a pridali náš hlas, aby sme zistili, čo toto hlasovanie akademikov vypovedá o cene samotnej, o Hollywoode, a o filmovom priemysle.

Všechnu moc imaginaci

Všechnu moc imaginaci

.přemysl Martinek .kultúra .film

Autorom hesla z titulku je surrealista, režisér a výtvarník Jan Švankmajer. Bytostný filmár, ktorý využíva filmové médium až na hranicu jeho možností. A to je iba jeden prototyp hosťa, s ktorým sa tento rok budete môcť osobne stretnúť na 25. Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest (15. –

Medvede dostali ženy

Medvede dostali ženy

.peter Nágel .kultúra .film

Predpovede, ako dopadne 68. ročník filmového festivalu Berlinale, sa celkom nenaplnili. Hoci kandidátov na zisk Zlatého medveďa sa tipovalo viac, napokon sa z výhry tešila neznáma Rumunka Adina Pintilie, ktorá natočila experimentálnu a provokatívnu štúdiu o intimite a sexualite.