Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zasepova kontrolórka: Ľudia sú radšej klamaní, odpísali mi len dvaja biskupi

.ľubo Bechný .politika

Marta Bočeková a jej kolegyňa Petra Marhefková boli autorkami vnútornej kontroly na Katolíckej univerzite, ktorú dal urobiť bývalý rektor Tadeusz Zasepa.

Zasepova kontrolórka: Ľudia sú radšej klamaní, odpísali mi len dvaja biskupi Ľubo Bechný „Nedostala žiadnu prácu a pozerala sa do prázdneho stropu,“​ hovorí o svojom vyštvávaní z Katolíckej Univerzity Marta Bočeková.

V januári minulého roku po dlhodobej PN dostala výpoveď aj Marta Bočeková. Oficiálnym dôvodom bolo zrušenie pracovného miesta. Pani Marte Bočekovej sa podarilo súdne dosiahnuť zneplatnenie výpovede a nastúpila späť na Katolícku univerzitu. Prezident Andrej Kiska ju pozval na stretnutie s osobnosťami Žilinského kraja.

v ktorých rokoch ste boli kontrolórkou na KU?

Nastúpila som v roku 2012 a kolegyňa 2013 nastúpila najprv na absolventskú prax a potom za kontrolórku.

takže obe ste nastúpili v období rektorovania prof. Zasepom?

Áno.

predtým tam nebolo oddelenie kontroly?

Bolo. Ale ako som sa dozvedela, nik túto kontrolu nevykonával. Pán rektor Zasepa mal už dlhšiu dobu isté podozrenia. Chcel túto pozíciu obnoviť a vnútornú kontrolu uviesť do praxe.

zistili ste nejaké pochybenia, ktorými sa zaoberala aj ministerská kontrola?

Áno, ale o detailoch nemôžem hovoriť.

po odstúpení profesora Zasepu ste boli odídená. Ako k tomu došlo a prečo?

Bola to zvláštna situácia. Tesne pred nástupom nového rektora na mňa prišla sťažnosť z filozofickej fakulty ohľadom poslednej kontroly, ktorú som tam vykonávala. Pripravila som si argumenty a išla som za pánom rektorom Jarabom. Bolo to deň pred mojím nástupom na dovolenku.

Pán rektor si moje argumenty zobral – s tým, že ekonomickú časť posúdi kvestorka, že on sa tomu nerozumie a nechá to na ňu. Rozprávali sme sa o príprave nového organizačného poriadku. Pri tej príležitosti ma pán rektor ubezpečil, že sa nemám báť, že si svoje políčko aj v novej organizačnej štruktúre určite nájdem. Keď som sa 17. júla 2014 vrátila z dovolenky, tak si ma cca o 8.30 zavolal do svojej kancelárie, kde mi oznámil, že on za to nemôže, ale že akademický senát rozhodol, že moje miesto bude zrušené.

ako ste reagovali?

Zostala som veľmi prekvapená a myslela som, že zinfarktujem. Bola som šokovaná, že nové vedenie KU sa nechcelo zaoberať mojimi závažnými zisteniami a chcelo kontrolu zrušiť. Každý človek, ktorý vedie nejakú väčšiu firmu by mal chcieť vedieť, ako sa šafári vo firme s peniazmi a majetkom.

„Dostala som z toho prístupu tak silné bolesti v hrudi, že som musela ísť k lekárovi. Búšenie srdca a arytmia.“

ten senát skutočne zasadal? Overovali ste si to?

Boli nejaké výstupy. No akademickému senátu tento návrh musel niekto predložiť. Akademický senát predložený materiál schváli, alebo neschváli. Takže výroky rektora, že on za to nemôže a podobne sú irelevantné.

vy ste boli dve kontrolórky. Senát rozhodol o prepustení oboch?

Áno. Napriek tomu, že bol vytvorený referát pre vnútorný audit a riadenie kvality, ani jednej z nás nebolo toto miesto ponúknuté, pričom tam boli vytvorene dve tabuľkové miesta. Naše pôvodné oddelenie sa volalo referát kontroly a spadali sme priamo pod rektora.

ako prebiehalo vaše prepustenie?

Pán rektor Jarab povedal, mám tu pre vás dohodu. Požiadala som ho, aby mi ju dal, že sa poradím s právnikom, čo on odmietol. Dokonca mi ju nedal ani prečítať.

to ste mali podpísať niečo, čo si ani neprečítate?

Áno. Na to vytiahol druhý papier, že keď nechcem podpísať dohodu, nech podpíšem aspoň to, že som bola upovedomená, čo som tiež odmietla podpísať.

upovedomená o čom?

Že budem prepustená z organizačných dôvodov. Aj tento doklad som odmietla podpísať bez toho, že by mi bolo umožnené ho s niekým konzultovať. Oznámenie, že budete prepustený je v tej chvíli tak stresujúca záležitosť, že je problém sa v tej chvíli rozhodnúť čo je správne a čo nie. Dostala som z toho prístupu tak silné bolesti v hrudi, že som musela ísť k lekárovi. Búšenie srdca a arytmia.

pred nástupom na KU ste mali pomerne dobré miesto.

Robila som riaditeľku banky. V banke som pracovala 19 rokov, z toho 12 rokov na pozícii riaditeľa pobočky OTP Banky v Ružomberku. Tešila som sa, že ďalších 20 rokov budem robiť zaujímavú prácu na univerzite a potom pôjdem do dôchodku. Som katolíčka a túžila som pomôcť, aj preto som si dorobila potrebnú vysokú školu, aby som na univerzite mohla robiť.

ako sa Vám robilo pod rektorom Zasepom?

Práca pod ním bola pre mňa veľkým prínosom. Nikdy nezasahoval do mojej práce v zmysle „toto do kontroly nedaj“ a podobne. Každý podnet s ktorým som za ním prišla bol ochotný riešiť a nechcel nič schovávať. Chcel univerzitu vyniesť na svetovú úroveň. Žiaľ toto sa mu nepodarilo dokončiť.

vráťme sa ku Vám, čo sa dialo po ukončení PN?

Hneď v deň ako som nastúpila chceli veci riešiť a nútili ma podpísať výpoveď. Opätovne mi výpoveď neumožnili konzultovať s právnikmi.

ale prečo? Veď keby bola urobená dobre, odobrená aj Vašim právnikom, tak si mohli ušetriť prehratý súd? Čím argumentovali?

Neviem si to vysvetliť. Museli predsa vedieť ako sú takéto veci stresujúce a že sa človek potrebuje poradiť.

toto sa všetko dialo u rektora Jaraba?

Nie u riaditeľa vnútornej správy pána Dušana Škrabeka.

keď ste odmietli podpísať, čo sa dialo?

Išiel sa poradiť a o 10 minút ma opäť zavolal, v kancelárii boli s ním dve zamestnankyne, ktoré boli ako svedkovia, že som odmietla podpísať výpoveď. Keď som sa spýtala, či mi dajú jeden exemplár, tak mi bolo povedané že nie. Až po nejakej dobe si uvedomili, že dokiaľ mi výpoveď nedoručia, tak nemôže začať plynúť.

Napriek tomu, že som nastúpila hneď ráno, nechali ma čakať, nedovolila som si odísť ani na obed a toto všetko sa skončilo niečo po druhej hodine 27. januára 2014.

pamätáte si dobre.

Niektoré dátumy nikdy v živote nezabudnem. Požiadala som ich, či môžem odísť o pol hodinu skôr, namiesto obedňajšej prestávky. Ostala som v šoku, keď mi pán riaditeľ - katolícky kňaz povedal "Nie! Na obed ste mali ísť pred tým! Budete tu sedieť do tretej." Na moju otázku, kde si mám teda sadnúť a čo mám robiť mi neodpovedal.

Som žena v stredných rokoch, hľadala som, kde je ľudskosť, kde je láska k blížnemu, kde je elementárna ľudská slušnosť.

a na druhý deň znova do práce?

Áno. Pán riaditeľ si asi uvedomil, že prestrelil a na druhý deň mu to bolo ľúto. Ja som toho človeka pritom videla prvý raz v živote, lebo nastúpil počas mojej PN.

povedali Vám čo Vám vytýkajú, prečo sa chcú s Vami rozlúčiť?

Nie, nik mi nič nepovedal. Bola som zrejme nepohodlná, lebo som robila pod profesorom Zasepom.

Nikdy som nič neporušila, ja som si iba svedomito vykonávala svoju prácu, tak ako sa má.

čo ste robili počas tých dvoch mesiacov?

Dali mi robiť všelijaké výpomocné práce. Zaraďovala som v knižnici do evidencie nové knihy a pod. Následne ma donútili čerpať dovolenku.

kedy ste sa rozhodli podať žalobu?

Bolo to ťažké rozhodovanie, no vďaka ľuďom, ktorí pracujú v organizáciách na podporu takýmto ľuďom, tak z ich podporou, konkrétne s Nadáciou Zastavme korupciu, som sa rozhodla do toho sporu ísť. Dozvedeli sa o mne a ma kontaktovali. Našli mi advokátsku kanceláriu Allen & Overy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.ľubo Bechný .politika
.diskusia
.neprehliadnite