najčítanejšie

 1. Správa zavraždeného Borisa Nemcova
  prečítané 1879x
 2. Prečo Putin potrebuje túto vojnu
  prečítané 819x
 3. Putin. Vojna
  prečítané 796x
 4. Túto vojnu vyhráme
  prečítané 776x
 5. Radikálna scéna ožíva
  prečítané 565x

články

rss

Generácia 30: Už nie sme Hayek

Zahraniční ekonómovia, ktorí prichádzali na Slovensko, sa tu dlhé roky cítili ako v malom libertariánskom raji. Verejnú diskusiu spoluurčovali mladí ľudia v médiách a think-tankoch, ktorí aj Miklošove reformy kritizovali sprava. Ale to všetko sa mení. Viacerí tridsiatnici sa dnes lúčia s ideami, ktoré boli pre nich kľúčom k výkladu sveta.

.martin Hanus

26. október 2013 | prečítané 4893x | reagovalo 12 ľudí

...pokračovanie nájdete v aktuálnom čísle na stánkoch

.vstup do on-line vydania.

priemerné hodnotenie: 3.4  ~  hodnotilo: 36
 
1 2 3 4 5

ohodnoťte článok od 1 do 5


Diskusia (12)

 1. .strawman od .locke | 7. november 2013 05:03

  Ti pani tu predkladaju strawman argumenty. Neviem ci za to moze to, ze su to vlastne len politologovia a podobna neprakticka (a statom zivena) haved teoretizujuca o realnom svete, alebo to, ze skutocne boli len clenmi fanklubu Hayeka a do hlbky nikdy nesli a argumentovali len s dalsimi fanboys. Inak by zistili, ze skutocne nie kazdy "prislusnik" rakuskej skoly ma vo vsetkom jasno a ze si mysli, ze vsetko podstatne uz je vlastne obsiahnute v Misesovej bibliografii.

 2. .ad 2: .pavol Hardoš: od .laborec | 4. november 2013 21:16

  „Ocitol som sa v podnetnom intelektuálnom prostredí, v ktorom som mnohé prehodnotil. Dnes ma nijako zvlášť netrápi miera štátneho prerozdeľovania, ani otázka, či daň má byť progresívna, alebo rovná. Pre mňa sú dôležité sociálne a kultúrne témy, ktoré sú oveľa kľúčovejšie pre kvalitu našej spoločnosti. Citlivo vnímam otázku tolerancie voči menšinám, javov ako sú diskriminácia žien alebo inak sexuálne orientovaní ľudia.“ Pevne dufam, ze nejde o taketo intelektualne prostredie, v ktorom ste sa ocitli: "Americká asociácia psychológov (APA) vo svojej poslednej edícii manuálu DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) zmenila klasifikáciu pedofílie z poruchy na sexuálnu orientáciu resp. preferenciu. Pedofíliu definujú ako sexuálnu preferenciu bez samotného pedofilického aktu, a pedofilickú poruchu zasa ako nutkanie, a má sa používať len ”vo vzťahu k jedincom, ktorí na základe tejto preferencie budú aj konať.”…"

 3. .ad: .pavol Hardoš: od .laborec | 4. november 2013 21:15

  .ad: Pavol Hardoš: ("Pre mňa sú dôležité sociálne a kultúrne témy, ktoré sú oveľa kľúčovejšie pre kvalitu našej spoločnosti.") Klucovesjie mozu byt, ano, aj ja mam rad kulturu, ale skuste robit kulturu a socialnu politiku v ekonomicky chudobnych krajinach. Neda sa. ------ Podla mna vsetko stoji iba na moralke/etike. Iba ta moze byt zarukou kvality-ci uz slobodneho trhu, alebo socialneho statu. Ani slobodny trh, ani socialna ekonomika nebude fungovat zo subjektmi, ktori nekonaju moralne.

 4. .pekne provokativny clanok :-) od .laborec | 4. november 2013 21:10

  Tento clanok povazujem viac menej za istu davku takej provokacie so zamerom rozvinut debatku. Neverim, ze clanok bol pisany s cielom poskytnutia akehosi prikladu alebo podobne. Rovnako je zaver clanku viac menej taky, ze dani traja ludia sa nestali laviciarmi, ale len trochu zmiernili svoje pravicove videnie - cize ziadna tragedia nastastie. A stotoznujem sa s diskuterom Jurajom Trenklerom - vsetci traja su momentalne vo sfere statnej-verejnej. Ak by sme sa opytali ludi zo sukromnej sfery...

 5. .este jeden od .martin.c | 3. november 2013 22:26

  prosim rozsirit clanok o nazor este jedneho mladeho ekonoma - Juraja Karpisa.

 6. .je to mozne? od .jano english | 31. október 2013 21:19

  zaujala ma veta o socialnych a kulturnych temach, sam sa zamyslam ako vznika nase kulturne a mentalne nastavenie, da sa hovorit o spravedlnosti ked si nevyberam kde sa narodime a cim si v detsve prejdeme? to nas ovplyvni na cely zivot.

 7. .realny svet od .jano english | 31. október 2013 19:21

  mozno ste mi chceli nieco naznacit ale to co ste teraz napisali nemozete mysliet vazne, to by som povazoval za iluziu iluzii a zaciatok sektarstva, snivajme o lepsom svete ale neprekracujme nutnu realitu.

 8. .nejde o Fica od .juraj trenkler | 31. október 2013 19:07

  Problémom je štátna moc všade okolo nás. Ekonomika nikdy nebola úplne slobodná. Ideálny svet neexistuje. Ale prakticky všetky štáty zasahujú do ekonomiky reguláciami, daňami, odvodmi a tisícami strán predpisov. Ak už chceme ostať na Slovensku. Predstavte si, že by si každý mohol založiť akúkoľvek firmu bez jediného papiera či poplatku a jeho úspech závisel iba na tom, či sú ľudia ochotní mu zaplatiť za jeho produkciu. Ak sa rozhodnem urobiť si doma reštauráciu, nikto by sa do mňa nestaral. Samozrejme so všetkou zodpovednosťou za svoju činnosť. Ak niekoho otrávim, čaká ma basa a mastná pokuta. Žiadne dane zo zisku, žiadne regulácie. Iba na mne a mojich zákazníkoch by záležalo, či sa tak uživím alebo sa dokonca stanem bohatým. A teraz do toho primiešajte regulácie, hygienikov, stavebný úrad, desať ďalších úradov a povolení, dane zo zisku (pomerne nedávny vynález), DPH (ešte neskorší vynález) odvody a milióny papierov. Vidíte ten rozdiel? V prvom prípade o mojom úspechu rozhodujem ja s nápadom a zákazníci svojimi peniazmi. V druhom prípade o tom rozhoduje z veľkej časti byrokrat. Včera či dnes dokonca nápadom, že plat zamstnancom nezávisí na úspešnosti firmy ale na tom, ako sa ktosi cudzí dohodne s niekym ešte cudzejším. Kam sa pozrieš, všade samé polená pod nohami. Bez ohľadu na to, či je štátom momentálne Fico, Dzurinda, pani profesorka, Hollande či Bush alebo Obama.

 9. .neviem od .jano english | 31. október 2013 18:37

  prepacte ale vobec ste mi neodpovedal, ja viem, ze je to zlozitejsie ale ako vam fico zabranil aby ste bol uspesnym podnikatelom? viem, ze fico robi zle veci proti ekonomike ale az tak zle niesu aby sme to zvalili na jeho vladu.

 10. .odpoveď. od .juraj trenkler | 31. október 2013 18:16

  Príliš zložitá otázka, na ktorú by sa našlo tisíce dlhých odpovedí. Aj keď najprv by sme museli hľadať definíciu fungujúcej ekonomiky. :-) Problém so štátom je ten, že štát, to sú konkrétni ľudia pri moci. Žiadna abstraktná vec. Raz ten, inokedy tá, a potom zase niekto iný. Momentálne Fico a jeho partička riadená bohviekým. Namiesto toho, aby sa starali výhradne o to, či si ľudia navzájom neubližujú (už prvé zákonníky v dejinách sa odvolávali na ochranu slabých proti silným), radšej robia pokusy na nás a snažia sa presadiť svoje a nie naše predstavy o svete. To je prvý problém. Je tu ešte jeden. Aj keby mali ušľachtilé úmysly, dôsledky ich činov sú zvyčajne úplne iné, ako si predstavovali. Netreba chodiť v čase ďaleko. Kolosálny krach obamacare, kde majú iba zdravotnú starostlivosť (normálna ekonomičká činnosť) riadiť úradníci podľa desiatok tisíc strán predpisov, je dostatočná ukážka toho, že všetko je úplne inak, ako si ktosi predstavoval. Americkí socialisti neveria trhu, a tak vymysleli čosi, čo už po pár dňoch smrdí a skončí sa nepekne. Čisté trhové riešenie by malo svoje nedostatky. Nie každý by si mohol dovoliť všetko. Niekto by mal lepšiu, iný horšiu starostlivosť. Štátom naoktrojované riešenie povedie k tomu, že nie každý si bude môcť dovoliť všetko. Niekto bude mať lepšiu, iný horšiu starostlivosť. Bude to stáť ale viac peňazí a utrpenia bude tiež viac. Tak je to vždy, keď sa vládcovia (eufemisticky - štát) začnú pchať do ekonomiky namiesto toho, aby sa starali o to, čo im prináleží. Dozerať, aby silní neubližovali slabým. Všetko ostatné je zbytočná nadpráca. Aj tie cesty by mal kto stavať, keby ich štát nestaval. :-)

 11. .otazka od .jano english | 31. október 2013 17:41

  pan trenkler mam na vas jednu otazku, ako vam a aj nam brani stat aby sme boli uspesni respektivne preco nefunguje ekonomika a co s tym ma stat? nehadzte vinu na stat ked vam to vyhovuje.

 12. .pochopitelne obraty od .juraj trenkler | 31. október 2013 13:19

  Vo vsetkych troch pripadoch je ten obrat pochopitelny. Vyzera dost blbo, ked clovek, na statnom cecku zaveseny, nadava na stat. Ich "obratenie" preto mozno povazovat za prirodzene. Len jedna poznamka. Miesat Misesa ci Hayeka s anarchizmom (ktorym dnesne libertarianstvo je), nie je stastny napad. Obaja presvedcivo zdovodnovali, ze slobodna spolocnost je ekonomicky najvyhodnejsia, ale s vedomim, ze anarchia nie je pre slobodu to prave prostredie. Zakonite vzdy prejde do vojny kazdeho proti vsetkym. Stat nevznikol bez priciny. Slobodna spolocnost potrebuje pravidla a silu, ktora ich dokaze presadzovat. Krotit ho v rozlete je sizyfovska uloha. Co funguje vo Svajciarsku ci Skandinavii, nefunguje na Slovensku ci v Juznej Amerike. O tom by sa mali viest disputy. Lebo ekonomicke problemy nie su nikdy prejavom slobodneho trhu ale nefungujuceho statu. V tom sa Mises ani Hayek nemylili.

Komentáre do diskusie môžu pridávať len predplatitelia Piana. Zaregistrovať sa môžete tu.


Redakcia si vyhradzuje právo vymazať príspevky, ktoré obsahujú vulgárne či rasistické výrazy, a tiež tie, ktoré sú osobným útokom na redaktorov a spolupracovníkov .týždňa.

Inzercia  Newsletter  RSS  Články z tlačených vydaní  Kontakty

Copyright © 2009 - 2015 Vydavateľstvo W Press a.s., Partizánska 2, 811 03 Bratislava, Slovensko / ISSN: 1336-653X

Design and Technology by MONOGRAM

s