najčítanejšie

 1. Správa zavraždeného Borisa Nemcova
  prečítané 1675x
 2. Prečo Putin potrebuje túto vojnu
  prečítané 697x
 3. Putin. Vojna
  prečítané 693x
 4. Túto vojnu vyhráme
  prečítané 675x
 5. Radikálna scéna ožíva
  prečítané 497x

články

rss

Kto je Zoroslav Kollár

Skupina Zoroslava Kollára sa v 90. rokoch špecializovala na konkurzy a administratívno-násilné prebratia firiem. Zorganizovaná sústava firiem sa dokázala nielen postarať o konkurz, ale aj bankrotujúcu firmu pre budúceho záujemcu vyčistiť a predať za dobrú cenu. Ako fungovali?

.gabriel Beer

8. december 2007 | prečítané 19277x | reagovali 3 ľudia

Skupina Zoroslava Kollára sa v 90. rokoch špecializovala na konkurzy a administratívno-násilné prebratia firiem. Zorganizovaná sústava firiem sa dokázala nielen postarať o konkurz, ale aj bankrotujúcu firmu pre budúceho záujemcu vyčistiť a predať za dobrú cenu. Ako fungovali?Možno stojí za zmienku citát zo staršieho vydania týždenníka TREND. Z obdobia, keď sa rôzne agresívne podnikateľské skupiny snažili preberať investičné fondy z prvej vlny kupónovej privatizácie: Do sídla spoločnosti Pro Populo v Poprade prišla 27. marca 1997 poštárka. Doniesla list s doručenkou od bratislavského advokáta Zoroslava Kollára. Na obálke nebola presne uvedená adresa, a tak pracovník fondu zadržal poštárku, aby sa spoločne pozreli, či pošta naozaj patrí fondu. „Naše prekvapenie bolo, že sme z obálky vytiahli prázdny papier. Zavolal som kolegov, no nevedeli sme vtedy, čo to znamená," hovorí prokurista Pro Populo Peter Slimák. Poštárka a zamestnanci fondu pred notárom poskytli vyhlásenie, akú zásielku dostali.

Ako sa neskôr ukázalo, Z. Kollár konal za akcionára BMI Securities. Tí chceli zvolať valné zhromaždenie a prebrať fond. Keďže na prázdny hárok papiera predstavenstvo nereagovalo, BMI sa obrátilo na Krajský súd do Prešova. Ten na slovenské pomery zareagoval veľmi rýchlo. Podnet zo strany BMI dostal 5. mája a už o dva dni rozhodol. Zvolal mimoriadne valné zhromaždenie na 23. mája predpoludním. Predseda senátu Anton Oriňák vymenoval za predsedu valného zhromaždenia komerčného právnika Emila Čerevku zo Strážskeho, ktorý zastupoval BMI vo veci zvolania valného zhromaždenia, a splnomocnil ho všetkými úkonmi súvisiacimi s valným zhromaždením. Predseda senátu však nepovažoval za potrebné zvolať pojednávanie a vypočuť si niekoho zo strany predstavenstva Investičného fondu Pro Populo.
Z. Kollárovi sa podarilo v 90. rokoch vybudovať skupinu firiem aktívne pracujúcich na slovenských konkurzoch. Mal vplyvných zákazníkov, ako bola finančná skupina Istrokapitál. Jeho spolupracovníkov z firmy Kubík&Kollár, či z prepojených firiem, ako je anglický Labastrex, Magma Slov, Thorin, Merkuria, Maxim 2001, Esperia bolo možné nájsť pri mnohých zaujímavých konkurzoch. Spomenúť si možno na bratislavský Hydrostav, Adria Škrob, Preglejku Žarnovica, pokus o konkurz Istrochemu v Bratislave či mäsopriemysel Kabát. Z. Kollár v minulosti pracoval aj v orgánoch silného kupónového fondu VUB Kupón, ktorý skončil na kolenách.
Dnešný odhad jeho majetku v účtovnej hodnote je na úrovni 5 miliárd korún. Je spoluinvestorom v českom výrobcovi traktorov Zetor, ovláda Vitis Pezinok. Písať o ňom možno len opatrne – je skutočne dobrý právnik.

autor je šéfreportérom týždenníka TREND

priemerné hodnotenie: 3.2  ~  hodnotilo: 360
 
1 2 3 4 5

ohodnoťte článok od 1 do 5


Diskusia (3)

 1. .historia od .dedko | 6. marec 2011 14:50

  Mayska história ma vzdy fascinovala.Robili vsak aj negatívne veci.Napr. spôsobovali si bolest pre bohov....? Mozno to má nejaký racionálny význam,ale .....zatial je vela neprabádaného........Fand'im novodob'ym prieskumn'ikom,aby sme sa niecomu z minulosti poducili.

 2. .šikovným patrí svet od .jano Hrabavy | 3. máj 2010 22:57

  Mňa trápia hlavne neseriozny podnikatelia, ktorí vám nechcú zaplatiť za vyrobenú prácu a nevážia si nikoho. Najhoršia š-pina-vosť je na Slovensku štátna správa, okráda všetkých aj seba a pravidelné mesačné príspevky 500.000 tisícom cig--ánom ! Pekný deň...

 3. .re od .peter@peter.sk | 14. november 2009 19:53

  ak by ma takato skupinka obrala o firmu, tak niet miesta na zemi, kde by sa schovali

Komentáre do diskusie môžu pridávať len predplatitelia Piana. Zaregistrovať sa môžete tu.


Redakcia si vyhradzuje právo vymazať príspevky, ktoré obsahujú vulgárne či rasistické výrazy, a tiež tie, ktoré sú osobným útokom na redaktorov a spolupracovníkov .týždňa.

Inzercia  Newsletter  RSS  Články z tlačených vydaní  Kontakty

Copyright © 2009 - 2015 Vydavateľstvo W Press a.s., Partizánska 2, 811 03 Bratislava, Slovensko / ISSN: 1336-653X

Design and Technology by MONOGRAM

s