Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Finančná správa potvrdila pokutu 3 milióny eur pre Dôveru, tá hovorí o šikane štátu

.tasr .zdravotníctvo

Finančná správa (FS) SR potvrdila pokutu tri milióny eur pre súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni.

Finančná správa potvrdila pokutu 3 milióny eur pre Dôveru, tá hovorí o šikane štátu SITA/Jana Birošová Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan a partner investičnej skupiny Penta Václav Jirků počas mimoriadneho vyhlásenia zdravotnej poisťovne Dôvera a investičnej skupiny Penta k stupňovaniu šikanózneho postupu voči zdravotnej poisťovni.

dôvera hovorí o stupňujúcej sa šikane zo strany štátu a plánuje podať voči rozhodnutiu súdnu žalobu. Podala tiež trestné oznámenie v súvislosti s podozrením zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Na tlačovom brífingu o tom informoval riaditeľ poisťovne Martin Kultan a partner investičnej skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo Václav Jirků. 

„Vo štvrtok (24. 11.) sme dostali rozhodnutie FS SR o tom, že sme, zjednodušene, neoprávnene účtovali o poistnom kmeni. Považujeme to za škandálne, prekvapivé a veľmi 'šikanózne', a to z viacerých dôvodov,“ uviedol Jirků. Ozrejmil, že pokuta sa týka účtovníctva za rok 2017, no jej podstata súvisí so zaúčtovaním poistného kmeňa po spojení zdravotných poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009. 

Rozhodnutia Úradu pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS), ktorý o pokute rozhodol, a FS, ktorá ju potvrdila, sú podľa Dôvery v zásadnom rozpore s postojmi štátnych orgánov, znalcov a audítorov, ktorí od roku 2009 opakovane potvrdzovali zákonnosť a správnosť konania zdravotnej poisťovne. "Rozhodnutie ÚVHS sa prekvapivo opiera o právne nezáväzný metodický pokyn, ktorý vznikol až v lete 2020 na pôde Ministerstva financií SR. Pôvodná verzia dokumentu podporovala správnosť postupu účtovania Dôvery, za nejasných okolností však došlo k úplnej zmene jeho záverov," vysvetlil Kultan. 

„Môžeme viesť odbornú polemiku o účtovnej transakcii – vzniku Dôvery. No je neakceptovateľné, ak štátny orgán s odstupom viac ako desať rokov takto napadne platnosť vtedajšieho postupu poisťovne aj akcionára, ktorý bol plne v súlade so zákonmi. A urobí tak v rozpore s doterajším postojom samotnej FS SR a ÚDZS, ktoré sa počas uplynulých desať rokov opakovane k tejto transakcii vyjadrovali. Takéto konanie považujeme za nezákonné,“ doplnil Kultan.  

Zdravotná poisťovňa preto plánuje niekedy začiatkom januára podať správnu žalobu voči rozhodnutiu FS. Zároveň podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s konaním určitých osôb, ktorých cieľom má byť poškodenie zdravotnej poisťovne. „Ďalšie trestné oznámenia sa pripravujú,“ dodal Kultan. 

Dodal, že právny rámec, z ktorého Dôvera pri svojom účtovnom postupe vychádzala, sa za celé obdobie od roku 2009 výrazne nemenil, a keď, tak v prospech názoru, ktorý podporuje účtovanie o poistnom kmeni nadobudnutom prevodom. „Z tohto dôvodu je Dôvera presvedčená o správnosti svojho postupu počas celej svojej existencie, roky 2009, 2017 a 2022 nevynímajúc, a víta príležitosť predniesť svoju argumentáciu pred nezávislým a nestranným súdom,“ doplnil Kultan.

Šéf Dôvery podotkol, že ide o stupňujúcu sa šikanu zo strany štátu. Poukázal pri tom na niektoré kroky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či opakované diskriminačné zvyšovanie základného imania štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne na úkor súkromných ZP. 

„Finančná správa sa nemôže vyjadrovať k predmetnej kontrole, pretože je viazaná daňovým tajomstvom,“ uviedla v reakcii hovorkyňa FS Martina Rybanská. Dodala, že daňové subjekty vo všeobecnosti majú zákonné možnosti, ktoré môžu v prípade nesúhlasu s výsledkom kontroly využiť. „Môžu sa proti rozhodnutiu správcu dane odvolať, po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia môžu podať žalobu na príslušný krajský súd. Zároveň môžu podať žiadosť o odklad platenia dane či zaplatenie dane v splátkach,“ ozrejmila.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite