Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rozloha antarktického ľadu dosiahla v júli rekordne nízku hodnotu

.tasr .veda

Rozloha morského ľadu v okolí Antarktídy bola minulý mesiac najmenšia v histórii záznamov pre mesiac júl, oznámila Služba Európskej únie pre klimatickú zmenu Copernicus (C3S). TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Rozloha antarktického ľadu dosiahla v júli rekordne nízku hodnotu wikipedia/Dave Pape

zo získaných údajov vyplýva, že antarktický morský ľad zaberal v júli 2022 o sedem percent menšiu plochu, než bol júlový priemer za obdobie rokov 1991-2020.

Išlo o najnižšiu hodnotu, odkedy pred 44 rokmi začali uskutočňovať záznamy prostredníctvom družíc. Rekordne nízku rozlohu tejto ľadovej pokrývky zaznamenali aj v júni tohto roka a podpriemerne nízke hodnoty boli pozorované už od februára 2022.

Morský ľad v oblasti Arktídy, v oblasti severného pólu, bol v júli 2022 štyri percentá pod úrovňou svojej priemernej rozlohy.

Viaceré krajiny na severe Európy i Británia zaznamenali v júli rekordne vysoké teploty. Tento mesiac bol podľa C3S v tejto oblasti suchší než bežne a na viacerých miestach zaznamenali rekordne nízku úroveň zrážok.

„Tieto podmienky ovplyvnili lokálne hospodárstvo a dopomohli k šíreniu a väčšej intenzite lesných požiarov,“ uvádza sa v najnovšej správe programu Copernicus. „Môžeme očakávať, že budeme naďalej pozorovať častejšie a dlhšie trvajúce obdobia s mimoriadne vysokými teplotami, keďže globálne teploty sa naďalej zvyšujú,“ povedala Freja Vamborgová z C3S.

Júl bol podľa tejto služby nezvyčajne suchý aj v vo veľkej časti Severnej a Južnej Ameriky, strednej Ázie a Austrálie.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite