Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Maratónski bežci na krátkych tratiach alebo čo je dôležité vedieť pri vývoji vakcíny

.norbert Žilka .veda .čakanie na vakcínu

Trpezlivosť prináša ovocie. A tiež vakcíny. Tak znelo pravidlo klinického skúšania vakcín 20. storočia. Všetko sa zmenilo náhle a celkom neočakávane. Pandémia choroby s neosobným označením COVID-19 priniesla nové pravidlá.

Maratónski bežci na krátkych tratiach alebo čo je dôležité vedieť pri vývoji vakcíny SCOTT McNAUGHTON/THE AGE/GETTY IMAGES 19. február Melbourne, Austrália. Profesor George Lovrecz a vedúca laboratória, Mylinh La, sú lídrami vedeckého tímu, ktorý pracuje na vakcíne proti COVID-19 v Austrálii.

obavu z neúspechu a všadeprítomnú opatrnosť pri vývoji vakcín vystriedala túžba víťaziť a prinášať rýchle riešenia. Z niekoľkoročného procesu sa stala niekoľkomesačná záležitosť. Keď sa z maratónskych bežcov stávajú šprintéri, máme nutkanie zmeniť názov súťaže.

čo potrebujete vedieť o vakcínach

Vakcinácia, známa tiež ako aktívna imunizácia, sa v priebehu posledných dekád stala mytologickou záležitosťou. Olympskí bohovia musia žiarliť nad množstvom mýtických príbehov, ktoré sa každým dňom prebúdzajú z peny nevedomosti. Argumenty často plávajú na povrchu ako olejová škvrna v morskej zátoke. Z nástroja, ktorý zachránil ľudstvo pred mnohými infekčnými ochoreniami a zabránil skazonosným pandémiám, čo drancovali svet celé stáročia, sa stal meč propagandy. 

 Súťaž o víťaznú vakcínu proti COVID-19 je zároveň pokusom zastaviť alebo aspoň oslabiť antivakcinačné naladenie, ktoré dosahuje pandemické rozmery a v istom zmysle je ešte nebezpečnejšie ako sám SARS-CoV-2 vírus. Z víťazného pelotónu výrobcov úspešných COVID-19 vakcín sa napokon poľahky môžu stať porazení a vakcíny sa stanú nechcenými záchrancami ľudského zdravia. 

Vakcinácia patrí medzi najstaršie preventívne stratégie, ktoré sa využívali už v starovekej Číne. Stredobodom záujmu boli v tom čase pravé kiahne, ľudia využívali rany postihnutých ľudí na získavanie biologického materiálu, ktorým sa imunizovali bez toho, aby vedeli, že do svojho tela dostávajú oslabené vírusy. Jeden z prvých lekárov, ktorý z vakcinácie urobil prevratný objav, bol anglický lekár Edward Jenner, ktorý si všimol, že dojičky boli pomerne odolné voči pravým kiahňam. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite