Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dal sa pochopiť film Interstellar?

.martin Mojžiš .veda .veda

Spolumajiteľ ESET-u Anton Zajac zorganizoval v predposlednú májovú sobotu pre zhruba dvesto pozvaných hostí projekciu filmu Interstellar nasledovanú prednáškou nositeľa Nobelovej ceny Kipa Thorna, ktorý sa na výrobe filmu významne podieľal. Čo sme sa z tej prednášky dozvedeli?

Dal sa pochopiť film Interstellar? BORIS NÉMETH 24. máj 2025 Karolinenhof Farm, Rakúsko: Kip Thorne pri prednáške Physics of Interstellar, za ním vlna na Millerovej planéte.

autormi námetu filmu Interstellar a prvých hrubých verzií scenára sú fyzik Kip Thorne a producentka Lynda Obst. Režisérom mal byť Steven Spielberg, ale nakoniec sa ním stal Christopher Nolan. Ten akceptoval Thornovu základnú myšlienku, že všetko vo filme by malo vychádzať z reálnej fyziky a nič by nemalo fyzike odporovať. Aj základnú dejovú líniu Nolan akceptoval, najmä jej fyzikálnu logiku, inak však príbeh dosť podstatne zmenil. Ako Kip Thorne nezabudol v prednáške zdôrazniť, nie je to jeho film, je Nolanov.

V deň premiéry filmu vyšla aj tristostranová kniha The Science of Interstellar, ktorá je len a len Thornova. Jednou z vecí, ktoré sme sa z jeho prednášky dozvedeli, bola táto vskutku pozoruhodná informácia: zatiaľ čo film mal po celom svete obrovskú reklamu, kniha vyšla skoro tajne. Dôvodom bola obava producentov filmu, že prílišné zdôrazňovanie vedeckej stránky filmu by odradilo divákov. Lebo veď kto už by len chodil do kina na niečo, k čomu si treba prečítať tristo strán populárno-vedeckého výkladu od (budúceho) nositeľa Nobelovej ceny?

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite