Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Hrubosť treba prečísliť slušnosťou

.týždeň .témy

Slovensko má problém. Vláda sa rozpadla, blížia sa voľby, no znovu raz nie je celkom jasné, akou krajinou chceme byť. Sme beznádejne rozdelení, nemáme sa radi. O rozhovor sme v tejto situácii požiadali prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Téma .týždňa: Hrubosť treba prečísliť slušnosťou
27. január 2023, Bratislava: Štefan Hríb a prezidentka Zuzana Čaputová diskutujú v .klube pod lampou.

OBSAH

Mojou ambíciou je komunikovať a spájať .štefan Hríb
Po voľbách príde už len udržiavacia vláda .štefan Hríb
L

Mojou ambíciou je komunikovať a spájať

.štefan Hríb .témy

Slovensko má problém. Vláda sa rozpadla, blížia sa voľby, no znovu raz nie je celkom jasné, akou krajinou chceme byť. Sme beznádejne rozdelení, nemáme sa radi. O rozhovor sme v tejto situácii požiadali prezidentku Zuzanu Čaputovú.

keď sme sa v roku 1989 dopracovali k slobode, rezonovalo heslo Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou. Dnes máme rok 2023, lož sa stala prijatým nástrojom politického boja a nenávisť je na vzostupe. Čo nám z vety Václava Havla ostalo?

Zuzana Čaputová: Mnohé tu zostalo. Paradoxne, esenciou zmien z roku 1989 bolo aj to, aby ľudia mohli nesúhlas a aj hnev slobodne vyjadrovať. Mnohí si to možno neuvedomujú, ale to, že si môžu užívať nesúhlas bez následkov v podobe straty slobody, vyhodenia zo školy alebo z práce, je jeden z mnohých výdobytkov Novembra. Možno je na mieste klásť si otázku, či podobné heslá mali zmysel. A ja si myslím, že mali. Ten slogan bol často zosmiešňovaný, ale je to ašpirácia, o ktorú sa máme usilovať. Náš vývoj je neustále pnutie medzi polaritami. Dôležité je, aby sa sily, ktoré chcú rešpektovať slobodu a ľudské práva, nenechali prekričať alebo zahnať do kúta deštruktívnymi silami.

budem o lžiach a nenávisti konkrétny. Počas príprav plošného testovania velenie armády prezidentke povedalo, že sa to nedá stihnúť. Vtedy začal vtedajší premiér hovoriť o prezidentke, že ide proti vláde. Potom už bola zákerná pani z hradu, lebo keď sa niečo také okamžite a rázne neodmietne, ťahá sa to roky. Dobre si pamätám túto prvú lož?

Pamätáš si správne. Vtedy sme boli pripravení na 40 percent a až cez noc sa to podarilo dohnať. Pointou môjho vyhlásenia bolo, aby sa ľudia išli dať testovať, ale nemali by sme trestať tých, na ktorých nevyjde. Motivujme ich, ale netrestajme, keď to nedokážeme zorganizovať. To, čo povedal vtedajší premiér, bola iba prvá z mnohých lží a výmyslov. Mnohé z tých naratívov si dokonca odporujú. Podľa toho, komu to ako vyhovuje, som buď provládna, alebo protivládna. Ktokoľvek vytŕča, a to sa netýka len politikov, ale aj novinárov, lekárov a ďalších, je terčom nenávisti. Časť spoločnosti vníma tieto interpretácie a nemá ochotu preveriť si, ako to skutočne bolo a aké sú fakty. Strácame vôľu dopátrať sa pravdy.

prezidentka dala niektoré otázky k referendu na ústavný súd, ten jej dal za pravdu a povedal, že sú protiústavné. Napriek tomu sa tu roky šíri lož, že hlava Slovenskej republiky zmarila referendum. Zmarenie referenda je pritom trestný čin. Čo sa dá robiť, aby sa po polovici Slovenska nešírila lož, že prezidentka koná trestnú činnosť?

Spontánne mi napadlo: Nezblázniť sa. Bol to ťažký stret s realitou, keď pribúdali tieto vymyslené teórie o testovaní alebo referende. Je to paradox aj v tom, že patrím k tým právnikom, ktorí sú fanúšikmi referenda ako ústavného inštitútu. Snažím sa to celé v sebe zmanažovať. Ak by ma to vyburcovalo k nenávisti, riešila by som seba a nie funkciu, ktorú zastávam. Druhá vec je, že to potrebujeme vysvetľovať. Moja ponuka je byť prezidentkou pre všetkých. Hoci súdy rozhodli, lož si žije vlastným

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite