Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Vylieči politická dohoda našu krajinu?

.týždeň .témy

Slovensko v posledných týždňoch žije v područí sporu medzi lekármi a vládou. Zamotané rokovania dlho viedli iba do slepej uličky. Ako víťazi z boja vychádzajú odborári. Pomôže ale dohoda skutočne zlepšiť podmienky našich pacientov?

Téma .týždňa: Vylieči politická dohoda našu krajinu?
18. júl 2018, Bratislava: Roky rozostavaná nemocnica Rázsochy je pripomienkou nepekného stavu slovenského zdravotníctva. Podľa posledných správ je jej dokončenie odhadované na rok 2026, ale či to tak bude, je vo hviezdach. FOTO JAKUB KOTIAN/TASR

OBSAH

Pacient Slovensko .juraj Petrovič
Odmeňujeme priemernosť namiesto excelentnosti .šimon Jeseňák
Učme sa od holandských majstrov .šimon Jeseňák
Portugalsko + očkovanie vs 3. vlna covidu = úspech .peter Pažitný .ľubica Löffler
L

Pacient Slovensko

.juraj Petrovič .témy

Slovenské zdravotníctvo je ako tretia koľajnica v metre. To je tá, v ktorej je vedená elektrická energia pre vlaky, a kto sa jej dotkne, zomrie na zásah prúdom. Postoj slovenských politikov k problémom slovenského zdravotníctva sa podobá opatrnosti pri pohybe v blízkosti tejto tretej koľajnice. Tiež sa boja, že kontakt s ním bude znamenať ich politickú smrť.

už Bratislava nahlas sumarizovala problémy, ktoré robili zo socialistického zdravotníctva zle fungujúci systém. Nedostatok lôžok, techniky a kvalitných liekov. Preťaženosť ambulantných lekárov na poliklinikách, veľká fluktuácia a slabá starostlivosť realizovaná lekármi prvého kontaktu. 

Keď sa pozrieme na systém zdravotnej starostlivosti, sú, pochopiteľne, viditeľné zásadné zmeny. Ale aj niektoré problémy, ktoré v zdraví prežili v slovenskom zdravotníctve až dodnes.

zadarmo

Jedným z hlavných mýtov, ktoré prežívajú v mysli slovenských pacientov, je ten o bezplatnosti zdravotníctva. Mýtus do systému fungovania zdravotníctva zaviedli komunisti po roku 1948. Dokonca sa v roku 1978 Rudé právo chválilo tým, že Československo zaviedlo ako prvý štát na svete úhradu všetkých nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou štátom. Pritom niektoré iniciatívy, ako boj s tuberkulózou či pohlavnými chorobami, boli isto chvályhodné. Lenže systém, ktorý bol prakticky kompletne financovaný zo štátneho rozpočtu, bol významne závislý na dostatku prostriedkov tohto rozpočtu. Tak ako v mnohých iných oblastiach sa hospodárska sila prvej Československej republiky postupne vyčerpávala. Prvú a zásadnú ranu jej, samozrejme, zasadilo kompletné znárodnenie. 

Napriek tomu trvalo vyše tridsať rokov, kým sa aj v zdravotníctve začal prejavovať investičný dlh a súčasne aj nedostatok financií na kvalitnú prevádzku systému – lieky, zdravotnícke pomôcky, implantáty a podobne. Štát štyridsať rokov tlačil do hláv občanov, že zdravotníctvo je bezplatné a pre všetkých rovnako

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite