Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Nepriateľ ante portas

.týždeň .témy

Mohli sme predvídať nebezpečné kroky, ktoré Rusko podniklo proti Ukrajine, ale aj Západu? Hrozí Západu identické alebo ešte väčšie nebezpečie z Číny, ktorá je na rozdiel od Ruska bohatnúcou krajinou? A čo má Západ urobiť, aby prodemokratické protesty urobili z Iránu menšiu hrozbu?

Téma .týždňa: Nepriateľ ante portas
28. jún 2021 Peking, Čína: Galavečer k 100. výročiu založenia Komunistickej strany Číny. Je pre Západ táto krajina väčšou hrozbou ako Rusko? FOTO LINTAO ZHANG/GETTY IMAGES

OBSAH

Darebáci .štefan Hríb .martin Mojžiš
Čína sa snaží o svetovládu .larry Diamond .glenn Tiffert
Iránsky režim treba doraziť silnejšími sankciami .marína Gálisová
O pôvode totalitarizmu .šimon Jeseňák
Nenaletieť blúznivcom, vyhnúť sa extrému .tomáš Zálešák
L

Darebáci

.štefan Hríb .martin Mojžiš .témy

Termín „darebácke štáty“ (anglicky „rogue states“) bol populárny najmä v 90. rokoch, odvtedy sa používa čoraz menej. A to je škoda. Štáty, ktoré sú všeobecným ohrozením mieru, treba nazývať pravým menom. Pretože správne pomenovania uľahčujú správne rozmýšľanie.

najmrazivejšie vety tohtoročného októbra nevyslovil ruský prezident Putin, ktorý má za posledné mesiace na svedomí desiatky tisícov životov Ukrajincov aj Rusov. Nevyslovil ich ani iránsky ajatolláh Chámeneí, ktorý má za posledné týždne na svedomí desiatky až stovky životov protestujúcich Iráncov. Napísala ich čínska štátna tlačová agentúra a týkali sa incidentu, ku ktorému došlo počas záverečnej ceremónie zjazdu čínskych komunistov. Incident bol zdanlivo len drobný – bývalého prezidenta vyviedli zo sály. Vety, ktorými to agentúra okomentovala, boli zdanlivo nevinné: „Keď mu počas zasadnutia prišlo nevoľno, personál ho v záujme jeho zdravia odprevadil do vedľajšej miestnosti. Teraz je mu oveľa lepšie.“

V skutočnosti sú tie vety hrozivé. Predovšetkým preto, lebo z nich vôbec nie je jasné, či išlo naozaj o náhlu nevoľnosť starého človeka, alebo bol celý incident zrežírovaný a jeho hlavným zmyslom bola verejná potupa voľakedy mocného muža. A paradoxne, práve preto, že to jasné nie je, to väčšine ľudí jasné je. Nevinne znejúcim slovám komunistov sme sa už dávno naučili rozumieť. Ako v tom starom ruskom vtipe, v ktorom sa na otázku, či sa môže v Sovietskom zväze kritizovať vláda, odpovedá: „Môže, ale neodporúča

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite