Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Hľadá sa RESET

.týždeň .témy

Čo ťahá Slovensko ku dnu? Spory jednotlivcov, alebo systémové chyby, aké by sa dali vychytať a opraviť? Od odpovedí závisí, či bude dno ďalej pohyblivou veličinou.

Téma .týždňa: Hľadá sa RESET
4. marec 2020 Bratislava: Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič čaká na prijatie u prezidentky Zuzany Čaputovej v Prezidentskom paláci, aby si prevzal poverenie na zostavenie novej vlády. FOTO MARTIN BAUMANN/TASR

OBSAH

Príbeh Igora Matoviča .štefan Hríb
Riešime Matoviča a máme štokholmský syndróm .štefan Hríb
L

Príbeh Igora Matoviča

.štefan Hríb .témy

Začať ako politický ochotník z Trnavy a stať sa lídrom opozície, vlády a napriek zlyhaniu ešte aj ministrom financií je niečo. Ale vyhrať voľby, a musieť po roku opustiť úrad vlády a po dvoch aj štátnu kasu, je tiež niečo. Čo vlastne?

tento text píšeme ešte pred osobným rozhodnutím predsedu OĽaNO, či bez nesplniteľných podmienok opustí vládu a zachráni štvorkoalíciu. Napriek tomu nie je veta z perexu o opustení ministerstva financií preklep. On totiž ministerstvo opustí skôr alebo neskôr, a úplne bez ohľadu na svoje rozhodnutie. V menšinovej vláde nebude mať bez fašistov väčšinu, s nimi zasa stratí časť vlastných poslancov. Preto sa na poste ministra nemá ako udržať, ani keď odmietne SaS. 

Vidíme teda smutný koniec politika, ktorý si získal veľké sympatie ťahom proti korupcii, no väčšinu z nich rýcho a nenávratne stratil. Prečo sa to stalo?

dôkaz detektorom

Keď sa Igor Matovič v roku 2010 prvýkrát ocitol vo veľkej politike, vyzeralo to na marginálne one-man show. Vydavateľ regionálnych inzertných novín spolu s ďalšími troma kamarátmi využil ponuku SaS, a práve vďaka regionálnemu marketingu sa spoločne prekrúžkovali do parlamentu. Už vtedy prišlo Matovičovo divadielko s miliónovou korupčnou ponukou za jeho hlasy, ale bralo sa to ako milý exces inak veselého mladíka. Napokon, okrem jednej menšinovej otázky riadne podporoval Radičovej vládu, stál pri nej aj v boji proti korupcii jej vlastných, a dokonca rozoznal aj to, že jej koniec si neželal Sulík, ale Dzurinda. Keď napokon spolu s SaS a OKS hlasoval proti eurovalu, bol to okrem iného prejav vzdoru voči dzurindovskej manipulácii (dnes si to už radšej nepamätá, lebo sa mu to hodí proti SaS, ale to na jeho vtedajšom názore nič nemení).

Prvý naozaj vážny prejav toho, čo si dnes vybaví už takmer každý pri mene Igor Matovič, prišiel pred voľbami 2012, keď išlo OĽaNO do volieb prvýkrát samostatne. Vtedy prišla jeho veľkorysá

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite