Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Čo je nové vo vesmíre?

.týždeň .témy

Vo výskume vesmíru sa dnes dejú veci. Fotografia čiernej diery v strede Galaxie je ukážkou svetlej prítomnosti aj budúcnosti astronómie. Budúcnosť Medzinárodnej vesmírnej stanice je menej jasná.

Téma .týždňa: Čo je nové vo vesmíre?
14. október 2019 Chajnantor, Čile: Rádioteleskopy EHT s pohľadom na stred Mliečnej cesty. FOTO: ESO/JOSÉ FRANCISCO SALGADO/JOSEFRANCISCO.ORG

OBSAH

Čierna diera v centre Galaxie .martin Mojžiš
Kip Thorne o M87* .martin Mojžiš
Roger Penrose o eónoch .martin Mojžiš
ISS a vojna na Ukrajine .juraj Petrovič
L

Čierna diera v centre Galaxie

.martin Mojžiš .témy

Fotografia čiernej diery zverejnená 12. mája 2022 nie je nijakým prevratným vedeckým objavom. O supermasívnej čiernej diere v strede našej Galaxie vieme už dlhšie, dokonca ani tá fotka nie je práve najčerstvejšia. Záber pochádza z roku 2017. Tak prečo nám ho ukázali až teraz?

mladí ľudia, ktorí vyrástli v dobe digitálnych fotoaparátov, zrejme ani netušia, že voľakedy zvyklo medzi cvaknutím spúšte a pohľadom na fotografiu uplynúť pomerne veľa času. My starší si však pamätáme, že fotografické filmy bolo treba vyvolať, potom ich pomocou zväčšováka premietnuť na fotografický papier a ten znova vyvolať vo vývojke a stabilizovať v ustaľovači. A to veru zabralo nejaký čas. Päť rokov to však nebolo. Prečo to astronómom v prípade obrovskej čiernej diery v strede našej Galaxie trvalo až tak dlho? Dôvodom je príšerná nedokonalosť skvelého ďalekohľadu, ktorý na pozorovanie použili.

event Horizon Telescope

Každý ďalekohľad je založený na tom, že pomocou šošovky alebo zrkadla sústredí svetlo alebo iné elektromagnetické vlny z veľkej plochy na malú. Čím väčšie zväčšenie chceme dosiahnuť, tým väčšia musí byť tá veľká plocha. Ak chceme odfotografovať niečo také vzdialené, ako je čierna diera v strede našej alebo inej galaxie, potrebujeme ďalekohľad so šošovkou alebo zrkadlom asi takým veľkým ako je celá zemeguľa. Taký ďalekohľad, samozrejme, nemáme. Pomocou špičkovej experimentálnej techniky sme však dokázali vyvinúť aspoň jeho „žebrácku verziu”. A pomocou nej sme odfotografovali už dve supermasívne čierne diery v centrách galaxií.

10. apríl 2019: Na úplne prvej snímke čiernej diery v histórii vidíme supermasívnu čiernu dieru M87* v centre galaxie Messier 87. Obrázok nie je skutočný, ide o „preklad“ z rádiovej časti spektra.NATIONAL SCIENCE FOUNDATION/GETTY IMAGES10. apríl 2019: Na úplne prvej snímke čiernej diery v histórii vidíme supermasívnu čiernu dieru M87* v centre galaxie Messier 87. Obrázok nie je skutočný, ide o „preklad“ z rádiovej časti spektra.

Ako vyzerá ten náš veľmi nedokonalý a zároveň mimoriadne úspešný

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite