Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Sekularizácia ako reštart

.týždeň .témy

Sčítanie obyvateľstva prinieslo jasné signály sekularizácie: Zdvojnásobilo sa percento ľudí bez vyznania. Obviňovať liberalizmus nemá zmysel, mohol by to byť pre cirkvi impulz na návrat slobody, kreativity a dialógu.

Téma .týždňa: Sekularizácia ako reštart
24. december 2020 Bratislava: Polnočná vianočná omša v Dóme svätého Martina, ktorú slúžil arcibiskup Stanislav Zvolenský. Foto: ROBERT BARCA/GETTY IMAGES

OBSAH

Pokles veriacich – čí nárast? .martin Mojžiš .štefan Hríb
Profesor Tomáš Petráček: Zľakli sme sa slobody .šimon Jeseňák
Tri piliere dobrej spoločnosti .marína Gálisová
L

Pokles veriacich – čí nárast?

.martin Mojžiš .štefan Hríb .témy

Podľa sčítania ľudu klesá na Slovensku počet veriacich a zväčšuje sa skupina ľudí bez vyznania. Znamená to niečo? Možno – ale najprv sa musíme dohodnúť, čo myslíme pod pojmom „veriaci” a čo škatuľkou „bez vyznania”.

sčítanie ľudu hovorí  o kvantite. Z toho najnovšieho už vieme, koľko máme Slovákov a koľko Maďarov, ale nevieme, akých Slovákov a akých Maďarov. Rovnako to platí v oblasti viery – máme menej veriacich a viac agnostikov, ale čo vieme o kvalite oboch skupín? Je menej veriacich zlá alebo dobrá správa? A prečo? A tiež – je viac ľudí bez vyznania problém alebo dôvod na radosť? A prečo? Presne v tomto je zradnosť všetkých sčítaní – odkrývajú nám matematiku, nie drámu ľudských príbehov.

Z toho pohľadu je trochu úsmevné, keď niektoré cirkvi smútia nad poklesom počtu veriacich a za vinníka označujú sekularizáciu. Odkedy je dôležitý počet veriacich, a nie počet tých – pokojne aj bez vyznania – ktorí podali smädnému vodu? A čo ak mnoho tých, ktorí sa už v poslednom sčítaní neoznačili za veriacich, nimi v skutočnosti neboli ani predtým a políčko škrtali len zo zvyku, tradície alebo sentimentu? Nie je vlastne dobre, že s tým prestali? Nie je to ich prvý krok k pravde? A potom – čo má s úbytkom veriacich sekularizácia a čo sa ňou vlastne myslí? Škodlivý vplyv skazeného sveta? To máme v cirkvách naozaj tak málo oduševnenia, tak málo hrejivej ľudskosti a tak málo Božej prítomnosti, že ich svojou príťažlivosťou zatieni akýsi sekulárny svet s jeho pozlátkami?

20. január 2022 Bratislava: Tlačová konferencia Štatistického úradu SR, na ktorej jej predseda Alexander Ballek spolu so svojimi kolegyňami zverejnili výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov.FOTO ĽUDOVÍT VANIHER/SITA20. január 2022 Bratislava: Tlačová konferencia Štatistického úradu SR, na ktorej jej predseda Alexander Ballek spolu so svojimi kolegyňami zverejnili výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov.Rovnako úsmevné sú však aj niektoré reakcie z opačného brehu. Prečo by mal byť dôvodom na radosť samotný fakt väčšieho počtu ľudí bez vyznania? Sú to lepší ľudia? Čím to meriame? Lebo ak skúsime neviesť primitívnu debatu typu „neveriaci-fajn, veriaci-fuj”, rýchlo zistíme, že samotný rast počtu neveriacich nehovorí vôbec nič o kvalite tejto skupiny.

kde sa vzali neveriaci?

Ludia, ktorí neveria v existenciu Boha, nie sú medzi nami príliš dlho. Pred päťsto rokmi by sme takých ľudí našli na celej zemeguli len veľmi málo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite