Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Svet po Glasgowe

.týždeň .témy

Ďalší samit o klimatických zmenách máme za sebou. Aké sú jeho výsledky a aké záväzky politici prijali, aby sa pokúsili zmierniť dopady klimatických zmien?

Téma .týždňa: Svet po Glasgowe
31. október 2021 Glasgow, Škótsko: Veľká zemeguľa sa vznáša nad miestom konania samitu COP26. Foto: IAN FORSYTH/GETTY IMAGES

OBSAH

Glasgow, strach a nádej .štefan Hríb
O klíme a ľuďoch .martin Mojžiš
Ekologická výzva a hlavolam .tomáš Zálešák
L

Glasgow, strach a nádej

.štefan Hríb .témy

O klimatickej zmene a jej riešení sa skôr kričí, ako hovorí. Je pritom len málo tém, ktoré si vyžadujú chladný rozum, presné dáta a pokoru pred svetom, prírodou a naším miestom v nej.

pri hodnotení svetovej konferencie v Glasgowe (v rozhovore Martina Mojžiša s účastníkom Norbertom Kurillom), ale aj pri pohľade na doterajší postup jednotlivých krajín voči globálnemu otepľovaniu, je nevyhnutné pracovať s ľudskou omylnosťou. Je všeobecne zdieľaným faktom, že teplota globálnej klímy rastie, no nie je celkom jasné, aký veľký podiel má na tom človek, ako presne by sme mali postupovať a ako presne náš postup zmení situáciu. Pritom práve správne určený podiel človeka a správne zvolený postup, vedúci k želanej zmene, sú rozhodujúce. 

Dnes prevláda v oficiálnych kruhoch aj v médiách presvedčenie, že podiel človeka je rozhodujúci a že ak si stanovíme veľmi ambiciózne ciele napríklad na znižovanie emisií, a to v čo najkratšom období, nemôžeme urobiť chybu. Ale človek chyby robí – napríklad keď Malthus odhadoval preľudnenie a hladomory, alebo keď Rímsky klub varoval, že sa rýchlo vyčerpajú zásoby fosílnych palív. Ani jedno sa nepotvrdilo, dokonca je menej hladu a viac zásob energií než v čase oboch predpovedí. Preto je veľmi rozumné byť pri predpovedaní budúcnosti pokorný. Predpovedanie budúcnosti je vždy ťažké, a predpovede klímy majú pre jej komplexnosť zvlášť obmedzenú spoľahlivosť. Je, samozrejme, veľmi nerozumné známe predpovede ignorovať, ale nerozumné je aj plne sa na nespoliehať.

1. november 2021 Glasgow, Škótsko: Britská kráľovná Alžbeta II. na recepcii pri príležitosti otvorenia samitu COP26 cez obrazovku vyzvala svet na spoluprácu a jeho lídrov, aby sa povzniesli nad politiku okamihu.ALBERTO PEZZALI/GETTY IMAGES1. november 2021 Glasgow, Škótsko: Britská kráľovná Alžbeta II. na recepcii pri príležitosti otvorenia samitu COP26 cez obrazovku vyzvala svet na spoluprácu a jeho lídrov, aby sa povzniesli nad politiku okamihu.

pokora 

Vieme presne určiť podiel človeka na takej komplexnej veličine, ako je zmena klímy? Ak nie, je rozumné napasovať bolestné opatrenia na ten najvyšší

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite