Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Jazda na ďalšej vlne

.týždeň .témy .téma

Tretia vlna je v plnom prúde. Pozitivita na covid-19 raketovo stúpa, nemocnice sa plnia, novoočkovaní pribúdajú pomalým tempom. Okresy postupne černajú a nás čaká ťažká jeseň a dlhá zima. A čo je horšie, politici opať ignorujú rady odborníkov.

Téma .týždňa: Jazda na ďalšej vlne
1. 9. 2021 Košice: V Deň Ústavy zvolal Smer protest proti vláde a proti pandemickým opatreniam. Fico dobre vie, že covid-19 je hrozná choroba. Napriek tomu zvoláva protesty, kde účastníci ignorujú protipandemické opatrenia. Foto: BORIS NÉMETH

OBSAH

Cena za sebectvo .šimon Jeseňák
Surfing na tretej vlne .štefan Hríb
Povolenie zabíjať koronavírusy .norbert Žilka
L

Cena za sebectvo

.šimon Jeseňák .témy

Skúsenosti z druhej pandemickej vlny veľkej časti Slovenska očividne nestáli za zapamätanie. Tretia vlna je tu, sme zase v patovej situácii a krajina sa zahaľuje do čierneho súkna covidového automatu.

od pondelka 8. 11. 2021 bude 34 okresov Slovenska na covidovom semafore svietiť bordovo a ďalších 36 okresov sa nachádza v čiernej farbe. Zo 79 okresov je 70 v dvoch najvyšších stupňoch ohrozenia. Tí, ktorí žijú v bordových okresoch, sa s vysokou pravdepodobnosťou stanú do dvoch týždňov žijúcimi v čiernych, čo bude znamenať, že sa ich spoločenský život scvrkne na minimum. Zavreté krčmy, reštaurácie, fitnescentrá a iné služby. Väčšina obyvateľov týchto okresov sa zjavne rozhodla, že im takýto život vyhovuje.

smrť? Nevadí.

Kým v roku 2020 sme dopady nákazy vedeli zmierniť len do istej miery, dnes majú obyvatelia všetkých okresov proti covidu účinnú zbraň menom vakcína. Ak by bola zaočkovanosť, predovšetkým u seniorov, vyššia, tak by mnohé z okresov bordovej či čiernej farby, mohli použiť „žolíka“ a na covidovom semafore zosvetliť o dva odtiene.

Lenže ako motivovať ľudí, aby sa zaočkovali? Prirodzenou odpoveďou by mal byť racionálny strach zo smrti, no zdá sa, že značná časť Slovenska inklinuje k nihilizmu viac, ako sme tušili. Očkovanie znižuje do značnej miery pravdepodobnosť ťažkého priebehu covidu a minimalizuje úmrtia na toto ochorenie. Pre takmer polovicu očkovateľnej časti populácie na Slovensku to však asi nie je argument. 

Isteže to neplatí o všetkých, ale neveriaci apoštol Tomáš je v porovnaní s niektorými pacientmi amatér. Podpredsedníčka strany Spolu Andrea Letanovská pracuje ako primárka na oddelení akútnej a intenzívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave. S liečením covidových pacientov má značné skúsenosti. Jeden z najbizarnejších zážitkov s covidovým pacientom opisuje takto:, „Počas druhej vlny sa nám podarilo zachrániť niekoľko pacientov s ťažkým covidom, vyžadujúcich dlhé týždne umelú pľúcnu ventiláciu. Bola medzi nimi jedna pacientka, ktorá ani po prebratí z umelého spánku nepripustila, že mala covid. Rovnako ako jej najbližší, ktorí ju navštevovali – mali totiž výnimku zo zákazu, keďže sme si mysleli, že pacientka zomrie. Tak toto sme

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite